Tartu kirikust leiti vana paeluv kiri

 (6)

Tartu Pauluse kirikust leiti ehitustööde käigus endise kauaaegse kirikuõpetaja Arnold Habichti kirjutatud kiri.

Seoses hiljuti alanud ehitustöödega eemaldati eile õhtul altarikuju postament, mis oli seest õõnes ja tühi. Kiri leiti pudelist, mis oli asetatud postamendi sisse, teatas kiriku sihtasutuse juhataja.

Arvatavasti asetati kiri postamendi sisse 1922. aastal ehk ajal, mil altarikuju paigaldamise jaoks ettevalmistustöid tehti. Altarikuju skulptuuriansambli „Halastaja Õnnistegija koos Maarja Magdalena ja Jeeriku pimedaga“ valmistas tuntud skulptor Amandus Adamson Itaalias ning altarikuju pühitseti sisse 1923. aastal.

Arnold Habicht, kes oli Tartu Pauluse koguduse õpetaja aastatel 1910-1933, kõneleb kirjas kiriku ehitamisest ja nimetab koguduse toonaseid kiriku teenistujaid ning eestseisuse ja nõukogu liikmeid.
Õpetaja tõdeb, et kiriku ehitamine polnud kerge ning Tartu Pauluse kirik on sõjamurede laps, mille tekkimist ja kasvamist Jumal imelisel viisil on hoidnud ja õnnistanud.

Koguduse õpetaja Joel Luhamets tõdeb, et tolle aja vaimustus, valmisolek aidata ja lootus kiriku ehitamisel on samad, mis tänases koguduses.
Eriliselt kõlavad Luhametsa jaoks Habichti sõnad „/Armastus on Pauluse kiriku ehitanud. Muud abi meil väljastpoolt ei tulnud. Uskusime, palusime, tegime tööd, korjasime weeringaid ja ehitasime. Ja kesk ilmasõja müra, kui Riia all suurtükid möirgasiwad, tegime kiriku walmis ja läksime sisse. Nüüd on meil uhke kirik, on kogudus, on surnuaed. Need olid rasked aastad aga nad olid magusad aastad, neid maksis elada, sest neil oli sisu Jumalalt. Temale olgu au!/“

Õpetaja Arnold Habichti kirja täisteksti saab lugeda Tartu Pauluse koguduse koduleheküljel internetis: www.eelk.ee/tartu.pauluse

Ehitustöid korraldava sihtasutuse juhataja Elo Sülla arvates on kirja leidmine sümboolse tähendusega. Pauluse kirikus on taas alustatud ehitustöödega ajal, mil on igapäevased sõnumid majanduse jahenemisest ja langusest.

Kirikupühisemisest möödus 1. oktoobril 91 aastat.

21. detsembril 1911 käis arhitekt Eliel Saarinen Tartus ja vaatas koha üle. 1914. aastal algas Maailmasõda. 31. mail 1915 pandi kirikule nurgakivi. 1. oktoobril 1917. aastal pühitses praost Greinert kiriku sisse. Üle poole ehituse maksumusest oli võetud võlgu.

14. aprillil 1950 jäi Tartu Linna Täitevkomitee Pauluse kiriku varemete taastamise osas eitavale seisukohale. Siiski jäid varemed lammutamata, arhitekt Arnold Matteus kinnitas müüride taastamiskõlbulikkust ning 23. märtsil 1957 lubas Ministrite Nõukogu taastamist jätkata.

Tartu Pauluse kirikus on alustatud ehitustöödega vundamendi kindlustamisest. Kogu kirikuhoone rekonstrueerimist ja renoveerimist puudutavat ehitustegevustegevust ja restaureerimistöid plaanitakse alustada 2009. aastal.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare