Teenetemärkide kandidaadid
Eesti Päevaleht avaldab nimekirja isikutest, kellel presidendi kantselei ja riigiasutused taotlevad tänavu teenetemärke iseseisvuspäeva puhul. Nimekiri pole lõplik, selle kinnitab president Lennart Meri vahetult enne 24. veebruari ning tal on õigus teha sinna muudatusi. Praegune nimekiri on kinnitatud teenetemärkide komitees.
MAARJAMAA RISTIII järk
Birgitta Dahl – Rootsi parlamendi spiiker, Olavi Johannes Granö – Turu ülikooli maateadlane, Peapiiskop Johannes – Karjala ja Soome peapiiskop, Jakob von Uexküll – ajakirjanik, tõlkija, Eesti Taassünni auhinna rajaja
IV järk
Juhani Salokannel – Soome kirjanik ja tõlkija, Walter Zapp – leiutaja, Minox kaamera leiutaja
V järk
Michel Barbier – Uppsala ülikooli õppejõud, Michael John Barnard – Austraalia ajakirjanik, Adelheid Buschmann – Saksa-Eesti koostöö võtmeisik Viljandimaal, Lars Nexe – ettevõtja, Rootsi Lions Club projekti juht, Janos Pusztai – prof Szombathely ülikoolis, Eesti tutvustaja Ungaris, Risto Mikael Teinonen – tõlk, Soome skaut, Bernd Tiling – jurist, Deutschbaltische Landmannschaft, Thure von Uexküll – biosemiootik, arstiteadlane,
Urpo Vento – Soome Kirjanduse Seltsi end esimees, Tuula Visa – Viron Lasten Apu RY tegevjuhataja
RIIGIVAPI ORDENIV järk
Robert Kreem – Kanadas elav pensionär, ESTO algataja
V järk
Ylo Anson – Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimees, Oleg Kluin – Kreenholmi Ketruse AS tegevdirektor, Mäido Kari – Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu liige, Eve Pärnaste – kunstnik, ERSP asutajaid, Olev Sild – pensionär, Eesti kodanike registreerija 1990. aastal, Sergei Soldatov – ajakirjanik, pensionär
VALGETÄHE ordenII järk
Vahur Kraft – Eesti Panga president
III järk
Mall Hiiemäe – rahvaluuleteadlane, Jüri Kaarma – raamatukujundaja, ajakiri “Vikerkaar”, Venno Laul – Eesti poistekoori asutaja ja juht, laulupidude üldjuht, Aare Mäemets – limnoloog, hüdrobioloog, Vello Mäss – allveearheoloog, Heino Pedusaar – helireÏissöör, publitsist, Juhan Ross – biogeofüüsik, Tartu observatoorium, Mart Saarma – molekulaarbioloog, Helsingi Ülikool, Mark-Toomas Soosaar – filmilavastaja ja -operaator, Pärnu Uue Kunsti Muuseum, Eric Soovere – fotograaf USA-s, Harri Tiido – raadioajakirjanik, välisministeeriumi asekantsler, Mart Ustav – molekulaarbioloog, viroloog, Edgar Valter – kunstnik, karkaturist, lastekirjanik, Ants Üleoja – dirigent, laulupidude üldjuht, rahvusmeeskoori dirigent
IV järk
Eino Baskin – näitleja, lavastaja ja teatrijuht, René Eespere – helilooja, Henn Elmet – agronoom, EPMÜ rektor, Ivar Etverk – metsateadlane, EPMÜ prof, Ita Ever – näitleja, Eesti Draamateater, Eugenia Gurin-Loov – Eesti Juudi kogukonna koosmeele hoidja, pensionär, Mehis Helme – AS Edelaraudtee projektijuht, Eesti Muuseumiraudtee asutaja ja hoidja, Priit Herodes – kunstnik, Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees, Voldemar Ilja – teoloog, Tullio Ilomets – keemik, TÜ, Anu Kaal – laulja, Mati Kaal – zooloog, Tallinna loomaaia direktor, Ülo Kaasik – TÜ emeriitprof, ülikooli arvutuskeskuse rajajaid, Merle Karusoo – lavastaja, teatripedagoog, Ando Keskküla – kunstnik, Kunstiakadeemia rektor, Elmar Kull – vaimulik, eestluse hoidja Narvas, Rein Lang – jurist, AS Trio juhatuse esimees, Leonhard Lapin – graafik, arhitekt, Kunstiakadeemia prof, Peep Lassmann – pianist, EMA rektor, Aleksander Loit – emeriitprof, Stockholmi Ülikool, Arne Mikk – laulja, Estonia selts, Peeter Mudist – maalikunstnik, Mai-Ester Murdmaa – ballettmeister, lavastaja, Valter Ojakäär – helilooja, kergemuusika teoreetik, Heldur Palli – ajaloolane, Ajaloo Instituut, Sir Arvi Hillar Parbo – mäeinsener, tööstur, Priit Pedajas – näitleja, lavastaja, Eesti Draamateater, Tõnis Pehk – keemik, TTÜ, Lembit Peterson – lavastaja, EHI, Jaan Puhvel – keeleteadlane, prof, Jaan-Mati Punning – ökoloog, TPÜ prof, Eesti Geograafia Seltsi president, Leila Pärtelpoeg – sisearhitekt, pedagoog, Kustav Agu Püüman – teatrikunstnik, tantsija, Rein Raamat – filmilavastaja, -kunstnik, Kalle Randalu – pianist ja pedagoog, Rein Rannap – pianist ja helilooja, Ivar Ranne – jurist, presidendi kantselei õigusosakonna nõunik, Alo Raun – keeleteadlane, pensionär, Jaanus Remme – molekulaarbioloog, TÜ, Olav Renno – ornitoloog, looduskaitsja, Evald Saag – teoloog, pensionär, Lembit Saarts – maalikunstnik, Tiit Salumäe – teoloog, Lääne praostkonna praost, Eesti Piibliseltsi taastaja, Lembit Sarapuu – maalikunstnik, Jaan Sootak – TÜ õigusteadlane, Ann Tenno – fotokunstnik, Ene-Margit Tiit – matemaatik, TÜ emeriitprof, Vive Tolli – graafik, Jaan Tooming – lavastaja, näitleja, Vanemuine, Hendrik Toompere (vanem), näitleja, Nukuteater, Mats Traat – kirjanik, Raivo Trass – näitleja, lavastaja, pedagoog, Vaike Uibopuu – koorijuht, Tartu Muusikakool, laulupidude üldjuht, Valter Vaasa – teoloog, Vaino Vahing – kirjanik, psühhiaater, Endel Valk-Falk – nahakunstnik, restauraator, Priit Vesilind – ajakirjanik, National Geographic (USA), Enn Vetemaa – kirjanik ja helilooja, Ülo Vilimaa – tantsija, lavastaja, ballettmeister, Tõnis Vint – graafik, Leo Võhandu – matemaatik, informaatikateadlane, Ene Üleoja – koorijuht, üldlaulupidude üldjuht
V järk
Jüri Allik – psühholoog ja pedagoog, TÜ, Kaur Alttoa – kunstiajaloolane, TÜ, Taivo Arak – matemaatik, Göteborgi Ülikool, Nikolai Baturin – kirjanik, Olav Ehala – komponist ja helilooja, Herta Elviste (Eelmäe) – näitleja, pensionär, Ene Ergma – astrofüüsik ja prof, TÜ, Kalju Hallik – ehitusinsener, Eesti Lambakasvatajate Seltsi president 1991-95, Vladimir Hinjakov – füüsik, TÜ, Tiit Härm – tantsija ja ballettmeister, Harri Jõgisalu – lastekirjanik ja pedagoog, Rein Järlik – teleajakirjanik, poliitik, Aino Järvesoo – etnoloog, kodukaunistaja, Helvi Jürisson (Soans) – kirjanik ja tõlkija, kopsuarst, Rasmus Kangropool – arhitektuuriajaloolane, Gunnar-Raimond Karu – füüsik ja pedagoogikadoktor, Tiit Karuks – ajakirjanik, Raadio Kuku, Andrus Kasemaa – maalikunstnik, graafik, kujur, Jüri Kask – ehitusjuht, Tori kiriku taastaja, Ago Endrik Kerge – lavastaja, ballettmeister, tantsija, näitleja, Helmi (Puur) Kiik – baleriin, pensionär, Jaan Kiivit – teoloog, EELK peapiiskop, Kustas Kikerpuu – helilooja, orkestrijuht, Meinhard Kirm – treener, Viljandi Spordikool, Olaf Mihkel Klaassen – ajaloolane ja prof, TÜ, Ago Kuddu – insener, juhtiv metallkonstruktsioonide insener, Kalevi Kull – ökofüsioloog, TÜ, Jüri Kuum – argonoom ja põllumajandusdoktor, pensionär, Mart Kuurme – füüsik, Tallinna Reaalkooli õpetaja, Piret Kuusk – füüsikateoreetik, Füüsika Instituut, Jüri Kuuskemaa – kunstiajaloolane, Väliskunsti-muuseumi juhataja, Tallinna ajaloo populariseerija, Tiit Kändler – teadusajakirjanik, Eesti Päevaleht, Ago Künnap – keeleteadlane, TÜ, Vilen Künnapu – arhitekt, Nikolai Küttis – metsateadlane, Kanada tööstur, Agu Laisk – taimefüsioloog, TÜ, Ülo Langel – keemik ja prof, Stockholmi Ülikool, Ilse Lehiste – keeleteadlane, pensionär, Malle Leis – maalikunstnik, graafik, Georg Liidja – füüsik, KBFI vanemteadur, Lola Liivat – maalikunstnik, õppejõud, Vello Lään – raadioajakirjanik, bibliograaf, Toivo Maimets – molekulaarbioloog, TÜ prof, Mati Mandel – ajaloolane, Eesti Ajaloomuuseum, Malev Margus – metsateadlane, Indrek Martinson – füüsika prof, Lundi Ülikool, Leo Metsar – prosaist ja tõlkija, Andres Metspalu – geenetik, TÜ prof, Eesti Geenivaramu projekt, Ilmar Mikiver – ajakirjanik, publitsist USA-s, Meelis Milder – majandusteadlane, AS Baltika peadirektor, Toivo Miljan – poliitik ja majandusteadlane Kanadas, Mart Mägi – tehnikateadlane, Göteborgi Chalmersi Ülikool, Paul Mägi – dirigent, Rahvusooper Estonia, Linnart Mäll – ajaloolane, TÜ orientalistikakabineti juhataja, Heljo Mänd – lastekirjanik, pensionär, Tõnu Möls – matemaatik, TÜ, Narinder Kumar Aswani – ärijuht, Tolaram Balti AS direktor, Helga Nõu – kirjanik Rootsis, Els Oksaar – keeleteadlane, prof, Hamburgi Ülikool, Jaanus Paal – geobotaanik, taimeökoloog, TÜ prof, Valdek Pall – keeleteadlane, Mati-Johannes Palm – laulja, Estonia teater, Lembit Peegel – spordifotograaf, Jaak Peetre – matemaatik, Lundi Ülikooli prof, Rootsi Teaduste Akadeemia liige, Aino Pervik (Raud) – lastekirjanik, pensionär, Ervin Pihu – zooloog, EPMÜ Zooloogia ja Botaanika Instituut, Valve Pormeister – arhitekt, Aleksander Pulver – psühholoog, TÜ, Mati-Jüri Põldre – filmilavastaja, operaator, Niina Raid – kunstiajaloolane, pensionär, Rein Raud – kirjanik, tõlkija, Helsingi Ülikooli prof, Hugo Raudsaar – astronoom, Tartu Tähetorn, Valdur Raudvassar – ajaloolane, õpetaja, Harri Rein – teoloog , Ruhnu koguduse õpetaja emeriitus, Hendrik Relve – metsandustegelane, loodushoidja, Alo Ritsing – koorijuht, helilooja, pensionär, Arvo Rõõmusoks – geoloog, TÜ emeriitprof, Jaak Rähesoo – kirjandusteadlane, tõlkija, Huno Rätsep – keeleteadlane, pensionär, Tõnis Rätsep – näitleja, kirjanik, EHI, Paul Saar – teoloog, praost emeriitus, Hageri õpetaja, Ita Saks – tõlkija ja publitsist, pensionär, Rein Saluri – kirjanik, Ago Samoson – füüsik, KBFI vanemteadur, Tõnu Seilenthal – filoloog, TÜ, Jaan Seim – õpetaja, Stockholmi Eesti Kooli direktor, Vello Sermat – psühholoog ja pedagoog, pensionär, Henno Sillaste – arhitekt, Aleksander Suuman – kirjanik, maalikunstnik, Lehte Sööt (Hainsalu) – kirjanik, Juhan Kristjan Talve – ajakirjanik, Vaba Euroopa, Hannes Tamjärv – tööstuse planeerija, Tõnu Tamm – talunik, ettevõtja, kultuurielu edendaja, Taavi Triumph – majandusteadlane, pensionär, Evald Tõnisson – ajaloolane,TÜ emeriitprof, Jaan Tätte – näitleja, Tallinna Linnateater, Tiiu (Randviir) Tölp – näitleja, Rahvusooper Estonia, endine priimabaleriin, balletiõpetaja, Riho Unt – nukufilmi lavastaja ja -kunstnik, Henno Uus – Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu aseesimees, Rolf Uusväli – organist, EMA, Anne Valmas – raamatukoguhoidja, Akadeemilise Raamatukogu direktor, Jaan Valsiner – psühholoog, ajakirja Culture and Psychology asutaja ja toimetaja USAs, Peep Varju – Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon, Ferdinand Veike – lavastaja ja näitleja, Nukuteatri juht 1952-80, Enn Veskimägi – puidutehnoloog, AS Standard juhatuse esimees, Kaljo-Olev Veskimägi – bibliograaf, pensionär, Meelis Virkebau – ärijuht, majandusteadlane, Kreenholmi Valduse AS-i tekstiilitööstus, peadirektor, Peeter Volkonski – lavastaja, näitleja, Viljandi KultuurikolledÏ, Hardi Volmer – filmilavastaja ja teatrikunstnik, Haldur Õim – keeleteadlane, TÜ prof
Valgetähe medal
Tõnu Aav – näitleja, Eesti Draamateater, Kalju Aigro – endine Nõo kooli direktor, pensionär, Jaan Aitaja – rahvateatri kunstiline juht, Reola Kultuurimaja, Päivi Aljamaa – õpetaja, Kaiu põhikool, Aksel Andrekson – Vändra Muusikkooli õpetaja, Ivar Arold – maastikugeograaf, EPMÜ õppejõud, Kaja Avila – Risti põhikooli muusikaõpetaja ja segakoori Sonore dirigent, Anastassia Bedredinova – näitleja, Vene Draamateater, Igor Îernov – kirjandusteadlane ja semiootik, Vello Ederma – ajakirjanik, Eesti Rahvuskomitee USAs, Ene Eimre – õpetaja, Kärdla Muusikakool, Tiiu Erelt – keeleteadlane, Kuno Erkmann – Paikuse vallavanem, Pärnumaa omavalitsuste liidu esimees, Viive Ernesaks – konsertmeister, pensionär, Jüri Estam – ajakirjanik, Eesti Õigusjärgsete Omanike Liit, Leo Gens – kunstiteadlane, pensionär, Gustav German – fotograaf, pensionär, Sven Hansson – Rootsi Eestlaste Liidu esimees, Ants Hein – kunstiajaloolane, Ajaloo instituut, Jaak Herodes – arst, Käru vallavanem, Edvin Hiedel – tõlkija ja toimetaja, pensionär, Göran Hoppe – kultuurgeograafia prof, Rootsi, Kaupo Ilmet – looduskaitsja, Elistvere Loomapark, Arnold Ilmjärv – ajaloolane, Kasari Põhikool, Jüri Jagomägi – maateadlane, AS Regio, Helmut Joonuks – kodu- ja kirjandusloolane, pedagoog, Mihkel Jõeveer – astronoom, Tartu observatoorium, Tähetorni Kalendri toimetaja, Ülo Jõgisoo – mäetehnik, eestluse hoidja Ida-Virumaal, endine Vaivara vallavanem, Arvi Järvekülg – hüdrobioloog, EPMÜ Zooloogia ja Bioloogia Instituut, Eesti vähkide uurija, Raivo Järvi – kunstnik, raamatuillustraator, Ottniell Jürissaar – kirjanik, sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, pensionär, Eino Jürmann – metsamajanduse insener, endine Alutaguse Metsamajandi direktor, pensionär, Vallot Kaasik – taluperemes, Tammevaldma talu, Krista Kaer – tõlkija, Kirjastuse “Varrak” peatoimetaja, Maie Kalda – kirjandusteadlane ja-kriitik, pensionär, Kalju Karask – draamanäitleja, pensionär, Helga Kariis – õpetaja, koorijuht, pensionär, Hergi Karik – keemik, TPÜ õppejõud, prof, Enn Kasak – astrofüüsik ja filosoof, Õigusinstituudi dotsent, Olev Kenk – raadioajakirjanik, Raadio Kuma, Jüri Keskpaik – ornitoloog ja ökofüsioloog, Avo Kiir – teoloog, Viru praostkonna praost, Aare Kittask – Valga kodukaunistaja, Ando Kiviberg – rahvapillimängija ja -orkestrijuht, muusikafestivali korraldaja, Juhan Kivirähk – sotsioloog, EMORi juht, Faivi Kljutik – pressifotograaf, Andres Koern – toiduainetööstuse arendaja, AS Põltsamaa Felix, Margus Kohava – puidutööstuse arendaja, Imavere Saeveski AS, Tiiu Kokla – tõlkija ja toimetaja, Linda Kongo – geograaf, Jyri Kork – astroloog ja füüsik, Eesti järjekestvuse hoidja USA-s, töötanud NASA-s ja Eesti kaitseministeeriumis, Hardo Kriisa – orelimeister, Kriisa Oreliehituse OÜ, Ave Kumpas – ETV lastelaulukoori juht, Rein Kuresoo – bioloog, looduskunstnik, esseist, Ott Kurs – geograaf ja etnoloog, TÜ, Toomas Kõrvits – mööblikunstnik ja muusik, Kukerpillide asutaja ja eestvedaja, Henno Käo – lastekirjanik, laulutekstide autor, Vello Kärsten – taidlusorkestri dirigent, Vaivara Vallavolikogu esimees, eestluse hoidja Ida-Virumaal, Anu Laansalu – ajaloolane, TÜ projektijuht, Emil Laansoo – viiuldaja ja kitarrist, orkestrijuht, Anu Lamp – näitleja, Tallinna linnateater, Lavakunstikool, Peeter Laum – Saare Paat AS, Toivo Leiger – TÜ matematikateaduskonna dekaan, prof, Karl Lepa – TÜ saksa fioloogia prof, Endel Lepik – õpetaja ja direktor, Karksi-Nuia Gümnaasium, Kaljo Lepik – raamatukoguhoidja, pensionär, Toomas Liiv – kirjandusteadlane ja kirjanik, TPÜ, Anne Lill – klassikalise filoloogia prof, TÜ, Ülo Lille – keemik, TTÜ emeriitprof, Vilju Lilleleht – linnuökoloog, EPMÜ, Uno Loop – estraadilaulja, kitarriõpetaja, Elsa Loorits – inglise filoloog, TÜ raamatukogu, Mihhail Lotman – kirjandusteadlane, kirjandussemiootik, EHI prof, Mare Lott – filoloog, TPÜ emeriitprof, Joel Luhamets – teoloog, EELK Tartu praostkonna assessor, praost, Ain Lutsep – näitleja, Eesti Draamateater, Alar Läänelaid – botaanik, TÜ, Hele Lüüs – maastikuarhitekt, Rootsi, Elmar Maasik – raamatukoguhoidja, muinsuskaitsetegelane, Heino Mardiste – maateadlane, TÜ õppejõud, Tiit Masso – ehitusinsener, ehituskonsulant Tiit Masso OÜ, Urve Miller – geoloog, õppejõud Rootsis, Jüri Muru – Raasiku kodukaunistaja, Rein Mäe – mäeinsener, Eesti Põlevkivi AS kaevandusmuuseum, Kohtla ja Kohtla-Nõmme heakorrastaja, Ilma Männik – Vihula kodukaunistaja, Heiki Mätlik – pedagoog, EMA, Robert Nerman – arhitektuuriajaloolane, Taisto Noor – näitleja, laulja, teater Vanemuine, Ingo Normet – lavastaja, Kõrgem Lavakunstikool, Tarmo Oja – astronoom, prof, Uppsala Ülikool, Elmar Ojaste – majandusjuht, sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, Virve Orav – raamatukoguhoidja, koduloolane, Kaarel Orviku – geoloog, AS Merin, Ants Paju – metsanduse insener, Jõgeva linnapea, kodukandiliikumise tegelane, Heino Pars – filmilavastaja ja -kunstnik, pensionär, Helend Peep – näitleja ja laulja, pensionär, Hilja Peep – Haapsalu Gümnaasiumi pedagoog, pensionär, Toivo Peäske – muusik, ettevõtja, Osvald Piil – Toronto Eesti Maja esimees, Viido Polikarpus – Tallinna Eesti Maja asutaja, ajakirja Global Estonian väljaandja, Endel Priidel – eesti filoloog, koduloolane, Anne Pääsuke – Ridala põhikooli muusikaõpetaja, Piret Rammo – Järvamaa Mõisakoolide Ühistu juhataja, Tiit Randla – looduskaitsja, ornitoloog, Evi Rannap – pedagoog, TPÜ, Irina Raud – arhitekt, Arnold Ravel – tõlkija, toimetaja kirjastuses “Eesti Raamat”, Henn Rebane – akordionist, helilooja, Hain Rebas – ajaloolane, prof, Kieli Ülikool, Elmar Roosna – pedagoog, Pärnu Ühisgümnaasium, Tiit Rosenberg – ajaloolane, TÜ prof, Andrus Saar – sotsioloog, Saar Polli direktor, Natalia (Nata-Ly) Sakkos – pianist, EMA õppejõud, Helgi Sallo – laulja ja näitleja, teater Estonia, Anu Saluäär – tõlkija, Loomingu Raamatukogu toimetaja, Rudolf Seegar – teoloog, pastor emeriitus, pensionär, Ly Seppel (Ehin) – luuletaja ja kirjanik, tõlkija, Lea Sibul-Poola – Kärdla nukuteatri juht, Jüri Sillart – filmioperaator ja -lavastaja, Mati Sirkel – tõlkija, Eesti Kirjanike Liit, Jaak Soans – kujur, Kunstiakadeemia prof, Lilia Sokolinskaja – filoloog, Raadio 4 ajakirjanik, Kalju Suur – fotokunstnik ja ajakirjanik, pensionär, Venda Sõelsepp – luuletaja, pensionär, Enn Säde – filmilavastaja ja helioperaator, Aimi Säremat – Käina Gümnaasiumi direktor, Ene Maris Tali – lastesaadete reÏissöör, ETV, Jüri Talvet – kirjanik ja kirjandusteadlane, TÜ, Erika Tambi – vene filoloog, Muuga põhikool, Kalmer Tennosaar – laulja, Kalju Terasmaa – löökpillimängija, pedagoog, Victor Terras – kirjandus- ja keeleteadlane USAs, Pille Tomson – looduskaitsja, Karula rahvuspargi direktor, Heinrich Toots – paleontoloog, USAs, Enn Tõugu – arvutiteadlane, akadeemik, Stockholmi Tehnikaülikool, Haljand Udam – filoloog, tõlkija, prof, Eesti Entsüklopeedia toimetus, Andres Uibo – organist, EMA, Udo Uibo – kirjanduskriitik ja tõlkija,”Loomingu” peatoimetaja, Jaan Undusk – kirjandusteadlane ja kirjanik, Jaan Unt – kirjandusteadlane ja tõlkija, TÜ õppejõud, Bruno Uustal – Toila vallavanem, eestluse hoidja, Andrus Vaarik – näitleja, Eesti Draamateater, Valdeko Vende – insener ja kodu-uurija, pensionär, Enn Vilbaste – looduskaitsja, Nigula looduskaitseala direktor, matkaturismi arendaja, Ago Vilo – geotehnikainsener ja poliitikavaatleja, Jevgeni Vlassov – näitleja, Vene Draamateater, Igor (Ike) Volkov – arhitekt ja muusik, “Kukerpillide” asutaja, Arhitektuuribüroo “Ollik & Volkov”, Henn Voolaid – füüsik, TÜ, Silvi Vrait – laulja, õpetaja, Tallinna Prantsuse Lütseum, David Vseviov – ajaloolane, Kunstiakadeemia humanitaarainete keskus, Jüri Võigemast – kohaliku omavalitsuse ametnik, Raplamaa Omavalitsuse Liidu esimees, Märt Väljataga – tõlkija, kriitik, õppejõud, EHI, ”Vikerkaare” peatoimetaja, Rein Zobel – arhitektuuriajaloolane, pensionär, Ervin Õunapuu – maalikunstnik ja kirjanik, teatrikunstnik, filmilavastaja, Avo Üprus – vaimulik, kirjanik ja kriitik, Tallinna Peeteli koguduse õpetaja, vanglavaimulik
PUNANE RISTI järk
Karl Kull – TÜ emeriitprof, vähiarst, Toomas Sulling – südame- ja veresoontekirurg
II järk
Raul Talvik – anestesioloog, TÜ prof
III järk
Mihkel Aitsam – insener, Eesti Invaühingute Liidu endine esimees, Heidi-Ingrid Maaroos – arstiteadlane, TÜ prof, Tiiu Martin – kokk, kasvataja Tootsi lasteaias, vereloovutaja, Agu Rüga – tisler, pensionär, vereloovutaja
IV järk
Mati Alaver – sportlane ja treener, Eesti Suusaliit, Ago Ambre – majandusteadlane, USA humanitaar- ja Meditsiiniabi vahendaja Eesti Ameerika Fondi kaudu, Ants Antson – sportlane, Kesklinna Linnaosa Valitsuse endine haridusnõunik, Heino Gustavson – ajaloolane, kodu-uurija, Valter Heuer – filoloog, pensionär, maleajakirjanik, Aldo Kals – ajaloolane, Tartu Emajõe Kool, Eesti Pimedate Muuseumi asutaja ja juhataja, Rein Kirsipuu – sportlane, OÜ Matman, jalgrattatreener, Anatoli Krikun – sportlane, treener, Allar Levandi – sportlane, Eesti Suusaliit, treener, Jaak Lipso – sportlane, treener, Andres Lutsar – Tallinna Kesklinna Spordikooli dÏuudoõpetaja, Helbe Merila-Lattik – arst, pensionär, Iivo Nei – maletaja, Malemaja direktor, treener, Heino Noor – viktimoloog, TÜ Kliinikum, Eldur-Ago Orav – vereloovutaja, Ants Peetsalu – kirurg, TÜ prof, Aavo Pikkuus – sportlane, AS Pikkuus Sport, Tõnu Simson – tisler, vereloovutaja, Jaan Talts – sportlane, olümpiavõitja, Aleksei Tammiste – sportlane, Tamma Sport AS, Priit Tomson – sportlane ja treener, Eltete OY/AB, Jaak Uudmäe – sportlane, olümpiavõitja, Tiina Võti – etnograaf, pensionär
V järk
Kenneth Gorshkow – erusportlane, pensionär, Jaan Künnap – fotokunstnik, alpinist, tuuker, Silvi Linnas – teetööline, vereloovutaja, Merike Melsas – sotsiaalpedagoog, päevakeskuse “Käo” direktor, ratastooli võistluse korraldaja, Õie Orulaid – lastekodu kasvataja, Maidla lastekodu, Rein Ottoson – purjetamise treener, Uno Palu – kergejõustikutreener, pensionär, Elgi Saare – metroloog, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht ja juhatuse liige, Mart Saarso – purjeka Lennuk kapten, Vambola Truup – tööline, vereloovutaja, Elvi Tõnurist – Eesti Kurtide Liit, viipekeele tõlk, Roman Ubakivi – sportlane, Eesti jalgpalli uuendaja, Eero Vasar – psühhofarmakoloog ja füsioloog, TÜ
Punase risti medal
Hillar Juhanson – vereloovutaja, lukksepp, Valdur Ruut Kermet, Tallinna Ehitustehnikum, vaneminsener Merivälja Pansionis, vereloovutaja, Milvi Kübarsepp – vereloovutaja, pensionär, Mare Loid – vereloovutaja, pensionär, Ene-Kersti Luuk – vereloovutaja, tabelipidaja Tarmekos, Tiit Paas – tööline Tarmekos, vereloovutaja, Aivar Pohlak – tööstuse-, ehituse- ja teeninduse ökonoomika, FC Flora president, Eesti jalgpalli toetaja, Aleksandr Portnov – ehitaja, päästis 2 last uppumisest, Oliver Puri – metsatööstuse tehnik, spordi edendaja, Aavo Põhjala – sportlane, Eesti Judo Liidu peasekretär, dÏuudotreener, Gunnar Reiman – arst Leicesteris, eestluse hoidja, Feliks Saakjan – dÏuudotreener, Eesti Judo Liit, Anatoli ·migun – suusatreener, Tartu Kalevi Spordikool, Aime Tsezaks – vereloovutaja, hooldaja Tallinna Pelgulinna Haiglas, Olav Kaimo Tullus – TTÜ, insener AS APROS, vereloovutaja, Raivo Uibo – arstiteadlane ja immunoloog, TÜ, Aimar Uukivi – autokatastroofide ennetamise juht, Klaudia Vaikre – koristaja, veredoonor
KOTKARISTI järk
Johannes Kert – sõjaväelane, kindralleitnant
III järk
Eduard Leetna – majandusteadlane, pensionär, Märt Tiru – sõjaväelane, brigaadikindral
IV järk
Hans Alviste – tsehhijuhataja, vabadusvõitleja, Udo Josia – pensionär, vabadusvõitleja, Juhan Kirik – talupidaja, pensionär, endine metsavend, Ants Kiviselg – Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuse juht, kolonelleitnant, Vello Loemaa – Eesti alaline sõjaväeline esindaja NATO juures, Erich Murumägi – pensionär, vabadusvõitleja, Jaan Nõmmik – pensionär, vabadusvõitleja, Tõnis Nõmmik – sõjaväelane, kaitseväe peakaplan, Ivar Prits – AS Lonessa juht, Julgestuspolitsei ülesehitaja, Urmas Roosimägi – sõjaväelane, kolonelleitnant, Edgar Sinisalu – pensionär, vabadusvõitleja, Jaan Soop – talupidaja, pensionär, vabadusvõitleja, Allan Oliver Ventsel – pensionär, sõjaveteran
V järk
Endel Arumets – varustaja, Eesti Uus-apostliku kiriku teener, vabadusvõitleja, Jüri Joost – turvainspektor, Balti Laevaremonditehas AS, Tallinna teletorni kaitsja 1991, Georg-Heinrich Kase – pensionär, endine metsavend, Ülo Kaseväli – Tallinna teletorni kaitsja 1991, Jaanus Kokk – raadioliinide teenistuse juh, Eesti Telefon Televõrgud, Tallinna teletorni kaitsja 1991, Heino Lehtsalu – füüsik, vabadusvõitleja, Manfred Luts – pensionär, endine metsavend, Peeter Milli – politseinik, vaneminspektor, Tallinna teletorni kaitsja 1991, Lembit Mägedi – näitleja ja allohvitser, vabadusvõitleja, Richard Oidekivi – tehnoloog, vabadusvõitleja, Harri Otsa – helilooja, pedagoog, vabadusvõitleja, Kalju Randmäe – tööline, vabadusvõitleja, Jaan Raudmäe – allohvitser, pensionär, vabadusvõitleja, Harri Ritsberg – pensionär, vabadusvõitleja, Koit Räni – pensionär, vabadusvõitleja, Osvald Saulep – pensionär, endine metsavend, Otto Silm – majandusteadlane, pensionär, vabadusvõitleja, Heino Sinimäe – pensionär, vabadusvõitleja, Jüri Teras – arst, TA emeriitprof, vabadusvõitleja, Jaan-Walter Valtin – allohvitser, pensionär, vabadusvõitleja
KOTKARISTI KULDRIST
Valter Linnukütt – pensionär, endine metsavend, Evi Mihkelson – pensionär, vabadusvõitleja, Mati Mumm – KL Sakala Maleva pealik, Helmi Paltson – pensionär, vabadusvõitleja, Silvia Raap – pensionär, endine metsavend,
KOTKARISTI HÕBERIST
Eeri Rebane – Tartumaa Päästeteenistuse direktor, Johannes Tõrs – Vabadusvõitluse muuseumi rajaja
Peaministri – ministeeriumite – riigikogu – riigikohtu – õiguskantsleri – riigikontrolli – riigisekretäri – kaitseväe juhataja ja maavanemate taotlused
MAARJAMAA RISTI järk
Rémy Robinet-Duffo – Euroopa pealinnade tööandjate liidu president, Krahv Ulrich Holstein-Holsteinborg – ettevõtja, Eesti-Taani Seltsi esimees
II järk
Knud Andersen – Bornholmi maavanem, Taani, Sir Leon Brittan – poliitik, Suurbritannia, Hans van den Broek – Euroopa Komisjoni volinik 1992-1999, advokaat, ettevõtja, Holland, Jean-Luc Moreau – eesti keele prof, soome-ugri keeleteaduste osakonna juhataja, Prantsusmaa, Yves Plasseraud – õigusteaduste doktor, Assotsiatsiooni Franc-Estonie president, Henrik Svenungsson – piiskop, õukonna-vaimulik, Rootsi
III järk
Kersti Boiko – filoloogiaprof, Läti Ülikool
IV järk
Erling Brekke – alates 1954 oli Eesti eksiilvalitsuse aukonsul Trondheimis, pensionär, Eszter Villanyi – muusikaõpetaja, Szombathely linnavalitsus, Ungari, Jarmo Veijo Virmavirta – ajalehe “Nykypäivä” peatoimetaja
RIIGIVAPI ORDENI järk
Neeme Järvi – peadirigent, Veljo Tormis – helilooja, Erki Nool – kümnevõistleja, olümpiavõitja
II järk
Roman Matsov – dirigent
III järk
Linold Milles – elektriinsener, pensionär, Eesti skaudiliikumise juhte USA-s, Harry Tarmo – insener, pensionär, Eesti skaudiliikumise juhte USA-s
IV järk
Inge-Maret Orgo – TÜ õigusteaduste prof, Heino Ainso – insener, Eesti esindus New Yorgis, Sven Tillu Hansson – Balti konsultant, Rootsi Teedeamet, Rootsi Eestlaste Liidu president, Elmar Saarniit – arhitekt, pensionär, skaudijuht USA-s, Tiit Reigo – Londoni Eesti Maja vastutav sekretär alates 1956.
Valgetähe OrdenI järk
Taimi Tulva – TPÜ sotsiaaltöö osakonna juhataja, prof
II järk
Antti Olavi Piippo – Elcoteq Network Corp juhatuse esimees, Eesti ettevõtluse edendaja, Jüri Ilvest – riigikohtu kohtunik
III järk
Hillar Aben – mehhaanikateadlane, Eesti TA akadeemik, Sirje Almann – pedagoog, Tallinna Pedagoogiline Seminar, Ilmar Kleis – TTÜ emeriitprof, Evald Laprik – koolitusosakonna juhataja, EMÜ “Vilko”, Aavo Lind – matemaatikaõpetaja, Parksepa Keskkool, Aino Siirak – eesti keele õpetaja, Tallinna Humanitaargümnaasium, Asta Õim – keeleteadlane, Eesti Keele Instituudi vanemteadur, Mai Levin – kunstiajaloolane ja -kriitik, Johannes Mikkel – kunstikoguja, Tiit Pääsuke – maalikunstnik, Kunstiakadeemia õppejõud, Atko-Meeme Viru – sporditeadlane, TÜ emeriitprof, Irlanda Kislova – Raplamaa postkontori tegevdirektor, Hellat Rumvolt – teede- ja sideministeeriumi liiklusohutusnõunik, Toomas Edur – balletitantsija, Age Oks – baleriin, Tiiu Jervan – Tallinna halduskohtu esimees, Henn Jõks – riigikohtu kohtunik, Kaupo Ilmet – Elistvere Loomapargi projektijuht, Jõgevamaa Metsaseltsi esimees, Heino Mägi – õpetaja, pensionär, kodu-uurija
IV järk
Kalju Kertsmik – Albu vallavanem, Erki Silvet – justiitsministeeriumi nõunik, Rein Tiivel – justiitsministeeriumi notariaadi ja registrite osakonna juhataja 1993-2000, Jüri Valge – kaitseministri nõunik, Tiit Sillaots – keskkonnaministeeriumi looduskaitsenõunik, Guido Paalme – mäeinsener, maavarade komitee, Heino Kruus – korvpallur, treener, Juhani Pelanne – lennufirma Finnair Budapesti esinduse peadirektor, Hinge-Mai Raud-Pähn – kunstiteadlane ja ühiskonnategelane, Rootsi Eestlaste Liit, Liia Hänni – riigikogu liige, Raimond Kala – ökonomist, riigikogu kantselei, Arnold Rüütel – riigikogu liige, Elgi Astrik – õiguskantsleri vanemnõunik, Jüri Kõrge – riigikontrolli auditi juht, Aime Jürjo – skulptor, pensionär, endise riigisekretäri Karl Terrase skulptuuri hävitamisest päästja ja hoidja, Arvi Aasma – tehnik-automaatik, pensionär, Eesti Vabadusvõitlejate Tallinna ühendus, Evald Teras – pedagoog, pensionär, Arvo Puu – teenistuja, pensionär, Ain Tiivas – endine Viru-Nigula vallavanem, talunik, Johannes Noormägi – treener-õpetaja Pärnu linna spordikoolis, Tiiu Reek – Tartu Väikelastekodu “Käopesa”, direktor-peaarst
V järk
Jüri Jürivee – direktor, Tallinna Kristiine Teeninduskool, Mette Prasse Hartov – Taani kaitseministeeriumi jurist, Toivo Kens – talupidaja, põllumajandusühistute nõukogu esimees, Olav Kärt – EPMÜ prof, loomakasvatusinstituudi direktor