Tiitrite lisamine on karm käsitöö

 (4)

Harilikult tõlgitakse subtiitreid kahes järgus: subtiitrite tõlkimine tekstina ja seejärel nende pildimaterjaliga ajastamine ehk kodeerimine. Professionaalsed subtitreerijad arvestavad seda, et kui saade on kaks tundi pikk, kulub kodeerimise peale umbes neli tundi.

Pöffil käib subtitreerimine aga hoopis teistmoodi. Nimelt ei ole Eestis kinodesse soetatud mitte ühtegi subtitreerimissüsteemi, mis võimaldaks kasutada eelnevalt kodeeritud subtiitrifaile nagu näiteks televisiooni ja DVD puhul. Filmilindile kõrvetatakse subtiitrid laseriga ja need jäävad sinna igaveseks. Festivali puhul tuleb subtiitreid filmile alla lüüa samal ajal, kui film jookseb. Tegevus nõuab tugevat närvi ja väga head koordinatsiooni. Filmitõlke puhul võrdub see põhimõtteliselt sünkroontõlkega, mida üks inimene ei tohiks järjest teha kauem kui 15–20 minutit. Pöffi vabatahtlikud peavad kodeerima terve filmi. Vabatahtlikud on viimase kolme aasta jooksul tublisti arenenud ning olukordi, kus puänt eestikeelsetes subtiitrites ette ära räägitakse, tuleb ette järjest harvemini.


Filmid on valesti kokku kleebitud


•• Vene Teatris töötab projektori taga sovetiajal kinokooli lõpetanud Merili Räitsak. Filminäitamiseks on seal vana Nõukogude tehnika. “Seepärast pole mu töö sugugi meelakkumine. Pean ka väga kiirelt tegutsema – rohkem vaatan oma tööd kui ekraani,” ütles ta. “Kuna filme tuleb siia väga eriskummalisel kujul, tuleb kogu aeg väga tähelepanelik olla ning kõike kontrollida.”

•• Kogenud kinomehaanik tunnistas, et apsakaid tuleb töös ikka ette. “Üks film läks linale vale formaadiga, kuid õnneks sai selle ruttu ära muuta,” meenutas ta. “Esmaspäeval hakkas film käima lõpust, kuigi tähise järgi pidi siiski algus olema. Tuli välja, et see oli valesti kokku kleebitud. Seepärast tulebki kõike pidevalt kontrollida, filmi tähiseid ei saa kunagi uskuda.” U.K.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare