Urve Palo sõidutas telemehed Kanadasse oma visiiti kajastama

 (21)
Urve Palo sõidutas telemehed Kanadasse oma visiiti kajastama
Rahvastikuminister Urve PaloMarko Mumm

Kanal 2 „Suvereporter“ näitab saatelõike ministri Kanada-visiidi tegemistest, kuid vaatajatele ei öelda, et tegu on rahvastikuministri büroo tellimustööga.

„Uudistesaate "Reporter" meeskond sõitis Kanadasse Rahvuskaaslaste programmi raames. Meeskonna sõidukulud kaeti Rahvuskaaslaste programmi eelarvest,“ möönis rahvastikuministri büroo juhataja Keit Fomotškin Päevaleht Online’ile.

Rahvuskaaslaste programm on väljaspool Eesti vabariiki elavate eestlaste toetamiseks loodud tegevuskava, mille nõukogu esimees on minister Urve Palo. „Programmi oluliseks tegevuseks on Eesti avalikkuse informeerimine rahvuskaaslaste olukorrast väljaspool Eestit,“ selgitas Fomotškin Reporteri meeste Kanadasse kaasa kutsumist. „Kuna Kanal 2 on suurima vaatajaskonnaga ja pikimaid uudistelõike edastav telekanal Eestis, siis otsustati kasutada just antud kanali teenuseid.“

"Suvereporter" keeldub kommenteerimast

„Suvereporteri“ ajakirjanikuna koos ministriga Kanadas käinud Sven Raudsepp keeldus ministri büroo ja uudistesaate kokkuleppest rääkimast. „Ma ei saa midagi öelda, sest see on selline kokkulepe. Ma ei saa kommenteerida,“ kinnitas Raudsepp Päevaleht Online’ile.

Rahvastikuministri büroo juhataja Keit Fomotškin nii kidakeelne ei olnud. „Otsest lepet saatelõikude arvu peale ei olnud, aga miinimum kolm neid tuleb,“ sõnas ta.

Rahvastikuministri büroo tellis kahe saatelõigu teema

Fomotškini sõnul rahvastikuministri büroo lõikude valmimisse otseselt ei sekkunud. „Me lihtsalt ütlesime, et rahvastikuministri büroo tahab näha üht saatelõiku väliseestlaste laulupeost ja üht lõiku väliseestlaste elust,“selgitas Fomotškin. Kolmas saatelõik jäi büroojuhi sõnul "Suvereporterile" "vabaks teemaks“.

Rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõuniku Tarmu Tammerki sõnul ei tohi uudistesaade objektiivsuse sälitamiseks spondeeritud materjali kasutada. „Uudistesaate puhul ei tohi üldse toetust võtta,“ oli Tammerk kindel.

Kuna aga "Suvereporter" ei ole klassikalises mõttes uudistesaade, siis seal kinnimakstud materjali kasutamise reeglid nii ranged ei ole.

Eetikanõunik: sponsorile oleks tulnud viidata

„Meelelahutussaadete puhul on sponsorlus lubatud, aga kindlasti peab olema viide toetajale,“ selgitas Tammerk. „Kas lõigu lõpus tiitritena või lõigu sees reporteri tekstis.“

„Ilma viiteta jääb mulje, et Kanal 2 on ise väärtustanud Urve Palo Kanadas käiku – kulutanud lennukipiletitele ja hotellile. Minu arvates võis sponsoreerida, aga oleks olnud tarvis viidata.“

TV3: sponsoreeritud klipp on au ja põhimõtte küsimus

TV3 „Seitsmeste uudiste“ peatoimetaja Märt Treier jäi Kanal 2 ja rahvastikuministri büroo kokkulepet kommenteerides ettevaatlikuks. Kas ministri büroo ja "Suvereporteri" kokkulepe ilma sponsoriviiteta saatelõikude tegemiseks oli eetiline või mitte, Treier otsesõnu ei öelnud.

„Ilmselt mängitakse siin muuhulgas sellele, et hulka inimesi ei huvita vähimalgi määral, kelle rahade eest neile meelepärane meelelahutus valminud on. Niisiis on see juba au- ja põhimõtteküsimus. Nii ajakirjanikele kui poliitikutele,“ sõnas Treier.

Rahvastikuministri toel tulevad saated ka ETV-sse

Siiski ei kasuta rahvastikuministri büroo üksnes Kanal 2 eetrit. Keit Fomotškini sõnul hakkab Maire Aunaste saatesari „Meie“ sügisel ETV-s tutvustama väljaspool Eesti vabariiki elavate eestlaste ja sealsete kogukondade käekäiku, edulugusid ja läbielamisi. „Sellesse saatesse panustavad nii ERR kui rahvastikuministri büroo,“ selgitas Fomotškin 16-saatelise sarja rahalisi tagamaid. 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare