VÄHIKALKULAATOR | Kui suur on tõenäosus, et haigestud suitsetajana kopsuvähki? Arvuta see välja Eesti päritolu teadlase loodud valemi abil

 (31)
Suitsetamine
Suitsetamine kahjustab tervist.Foto: Anni Õnneleid

Tänane Eesti Päevaleht kirjutab Kanada Brocki ülikooli professorist Martin Tammemäest, kelle juhitud teadlaste rühm töötas välja kopsuvähiriski kalkulaatori.

Hiljuti avaldatud üle-kanadaline uuring näitas, et koos kompuutertomograafiaga on Tammemäe mudeli abil võimalik kopsuvähile varakult jaole saada ja päästa seeläbi elusid.

Kopsuvähk on nii Eestis kui mujal maailmas üks kõige sagedasemaid vähihaigusi. Igal aastal sureb Eestis kopsuvähi tõttu umbes 700 inimest.

Eesti Päevaleht toob Martin Tammemäe loal kopsuvähiriski kalkulaatori oma lugejateni. See võimaldab endistel ja praegustel suitsetajatel arvutada järgmise kuue aasta jooksul kopsuvähki haigestumise tõenäosust.

Neile, kelle tulemus on kaks protsenti või kõrgem, teeksid Kanada Ontario arstid kompuutertomograafilise uuringu ja jälgiksid edaspidigi. Eestis kopsuvähi sõeluuringut ei tehta.

NB! Kalkulaator näitab üksnes teoreetilist tõenäosust. Madal tulemus ei tähenda, et kopsuvähirisk ei võiks realiseeruda. Samuti ei näita kõrge tulemus kindlat kopsuvähki haigestumist. Kopsuvähki saab diagnoosida ainult arst.

e-kaubandus konverents