Vanadest tondilossidest on saanud kauneimad majad


Vanadest tondilossidest on saanud kauneimad majad
Pikk 33 on sellel olulisel vanalinna tänaval üks kolmest majast, mille restaureerimine pälvis tunnustust. Rene Suurkaev

Tallinn jagas preemiaid parimatele 2009. aastal restaureeritud majadele ja miljööalade hoonetele.

„Masuaja üllatusena oli kandidaate sama palju kui möödunud aastatel,” ütles kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna peaspetsialist Liina Jänes.

Parimateks Tallinna vanalinna muinsuskaitsealal restaureeritud objektideks tunnistati Pikk 29, Pikk 33 ja kunstisalongiks kohandatud ruumid aadressil Pikk 34.  Kummalise kokkulangevusena asuvad kõik kolm võrdselt head kandidaati samal tänaval. „Pikk 29 oli pikka aega tondiloss otse vanalinna südames, sellised suured ja avariiolukorras majad jäävad kõikjal silma,” lisas Jänes.

Galerist Juhan Kohal tegeles Pikk 34 restaureerimisega tervelt kolm aastat. Kohali sõnul pakkus maja algusest peale üllatusi. „Alguses oli lihtsalt üks kannatada saanud, tühi ja justkui ilma ajaloota ruum. See ajalugu koorus töö käigus välja,” ütles ta. Välja tulid nii keskaegne portaal, hüpokaust, üks varasem aken ja hulk muid detaile. „Loomulikult restaureeritud talalagi, kus ornamendi taastamine terviklikult lõpuks õnnestus,” märkis Kohal.

Plastaknad puidu vastu

Parima väljaspool vanalinna asuva restaureeritud arhitektuurimälestise tiitliga pärjati Tatari 28 korterelamu, mis oli enne renoveerimist samuti väga kehvas seisus. Tegemist on alates 19. sajandi keskpaigast mitmes järgus ehitatud kortermajaga, millel on suur katuseterrass. Praeguseks on majja loodud hulk erineva plaaniga kortereid, kuhu juhatab võimas tammepuust koridoritrepp.

Miljööaladelt valiti parimateks restaureeritud majadeks Köie 9 Kalamajas, Luise 19 Kassisabas ning Metsa 57 ja Raudtee 130 Nõmmel. „Luise 19 puhul hämmastas, et suure magistraali kõrval asuva hoone on omanik niivõrd kohusetundlikult ja kaunilt jõudnud korda teha. Kuigi suur osa Luise tänava majadest on lagunenud, on seal säilinud siiski üks terviklikumaid mälestisteridasid Tallinnas,” täpsustas Jänes. Inimeste teadlikkus on tema sõnul suurenenud – juba teatakse, kuhu nõu küsima tulla.

Köie 9 kortermaja puhul tõsteti esile fassaadi, mis eksponeerib maja ajalugu. „Maja laudis oli lagunenud ning ees plastaknad. Need vahetasime renoveerimise käigus algupäraste puitakende vastu,” lisas arhitektist majaelanik Toomas Paaver. Restaureerimisprojekti koostanud arhitekt Jaanika Kruusna avastas fassaadil säilinud vanade karniiside jäljed, mille baasil sai valmistada uued puidust karniisid. Puitfassaad viimistleti naturaalse linaõli värviga.

Tänukirjadega märgiti ära arhitektuurimälestised Salme 15 ja Salme 17, miljööväärtuslikest majadest Telliskivi 31, Koidu 74, Läike 4, Metsa 65 ja Paekivi 4.

Samuti ennistati eelmisel aastal terve rida olulise tähendusega linnale või riigile kuuluvaid mälestisi. Tänukirjaga tõsteti esile Nõmme Saksa Lunastaja Kiriku restaureerimisarhitekt Fredi-Armand Tomps, Nõmme turu peahoone restaureerimistöö korraldanud turu direktor Vello Lokk, Kadrioru Lastepargi paviljoni restaureerimisarhitekt Katrin Etverk, sisearhitekt Maile Grünberg ja ehitaja Triaad Grupp OÜ. Möödunud aasta tähtsündmusteks nimetati Kalamaja kalmistupargi avamine tänapäevase avaliku ruumina ning Toompea tn 1 Komandandi maja stiilitundlik ja muinsuskaitse nõuetele vastav restaureerimine. Sealsamas toimus ka preemiate üleandmine.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare