Vene luure avaldas Briti-Eesti spiooni värbaja nime


Venemaa vastuluure avaldas reedel esimesi üksikasju eelmisel nädalal Venemaal kinni peetud Briti-Eesti ühisspiooni kohta ja teatas, et mehe värbas Inglise Tallinna-saatkonna endine töötaja Pablo Miller.

Spiooni nime Venemaa riiklik vastuluureteenistus FSB reedel endiselt ei avaldanud, kuid Vene uudisteagentuur Itar-Tass teatas, et tegemist on Moskva elanikuga, endise KGB ohvitseriga.

Suurbritannia ja Eesti luure heaks töötanud Venemaa kodaniku värbas Briti luure MI-6 resident Miller eelmisel aastal Eestis, teatas Itar-Tass viitega FSB-le.

Itar-Tassi väitel on Miller Briti luurejuht Eestis, kes värbamise ajal töötas Tallinna Inglise-saatkonna esimese sekreärina.

FSB kinnitas, et vahistas luuraja Venemaal, kuid kinnitas tema tihedaid sidemeid Eestiga ja Eesti salateenistustega. FSB teatel käis Briti spioon tihti Tallinnas, kus ta kohtus teiste Briti luurajatega, kes aitasid Eesti salateenistuste abiga olulist teavet Inglismaale saata.

Itar-Tass kirjutas reedel, et tabatud spioon kohtus Tallinnas muu hulgas ka kaitsepolitsei peadirektori Jüri Pihli ja kaitsepolitsei töötaja Zoja Tindiga.

Vene võimud esitasid tabatud spioonile süüdistuse riigireetmises.

Ajaleht The Times kirjutas eelmisel nädalal, et Eesti on Suurbritannia soosituim spionaažipartner Balti riikides, kuna Eesti on kolmest Balti riigist kõige lähemal suurele Venemaa linnale, pakub soodsat põgenemisteed Soome kaudu Läände ning on pärast taasiseseisvumist ajanud Vene-vastast poliitikat.

Ajaleht viitas ka FSB andmetele, et Eesti vastuluure on saanud oma Briti kolleegidelt tehnilist varustust.

Vene ajakirjanduse teatel sai Briti ja Eesti eriteenistuste heaks töötanud Vene kodaniku kinnipidamine osaliselt võimalikuks mullu avalikustatud Briti välisluurajate nimekirja, niinimetatud Tomlinsoni nimekirja tõttu.

Briti luure MI-6 endine töötaja Richard Tomlinson avaldas mullu nimekirja Briti luure välisagentidest, mille alusel jõuti ka Eesti ja Inglise luure heaks töötanud Vene kodanikuni.

Tomlinsoni informatsioon paljastab Briti eriteenistuste operatsioonide mehhanismi paljudes riikides ning osutab välismaal tegutsevale agentuurvõrgule. Selle nimekirja esimeseks ohvriks saigi Venemaa föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) tabatud Venemaa kodanik, kirjutas ajaleht Izvestija.

Spiooni väidetavalt värvanud Briti diplomaadi Pablo Milleri nime selles nimekirjas ei ole.

Eesti kaitsepolitsei ja valitsus on seni keeldunud väidetava spiooni tabamist kommenteerimast.

FSB teatas 15. märtsil, et arreteeris Venemaal Tallinnas värvatud Vene kodaniku, keda kahtlustatakse Suurbritannia kasuks spioneerimises.

Briti luure töötas selle inimesega Tallinnas koos Eesti eriteenistuste otsese osalusega, kinnitas FSB abiprogrammide osakonna juhataja Aleksander ždanovitš.

Kinnivõetud isikut hoitakse Moskvas Lefortovo vanglas.

Eesti riigikantselei koodrinatsioonibüroo peadirektor Eerik-Niiles Kross on BNS-ile öelnud, et ei tea Eestiga seotud spiooni tabamisest midagi. Briti saatkond Tallinnas on igasugustest kommentaaridest hoidunud.

Briti välisministeeriumi pressiesindaja Londonis ei soovinud juhtunut kommenteerida, vaid teatas: "Meie reaktsioon mis tahes sellelaadsele süüdistusele või millele tahes luureküsimustega seonduvale on see, et me ei kommenteeri seda kunagi."

Venemaal on vangis juba üks väidetav Briti spioon Platon Obuhhov. Mees vahistati 1996. aastal, kui ta olevat Vene välisministeeriumis töötades edastanud saladusi Briti agentidele. Tema kohtuprotsessi on korduvalt edasi lükatud.

Möödunud aastal saatis Moskva välja Ameerika Ühendriikide diplomaadi Cherie Legerknighti, kelle FSB olevat teolt tabanud. Hiljutises Vene-Poola spioonitülis saatis kumbki pool välja üheksa vastaspoole diplomaati.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare