Veskimägi Vaherile: energiasüsteemi idast eraldamine tähendab Eestile sama, mis Euroopa Liidu ja NATO-ga liitumine

 (80)

Elmar Vaher ja Taavi Veskimägi
Elmar Vaher ja Taavi VeskimägiFoto: Tiit Blaat

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher vestleb riigifirma Elering juhi, endise poliitiku Taavi Veskimäega turvalisusest ja energiajulgeolekust, planeerimisest ja kriisideks valmistumisest. Kaks riigi tippjuhti usuvad, et mida iganes uuendades on turvalisuse alustala kogukonnaga rääkimine – see aitab inimestel mõista, miks muutused toimuvad.

Taavi, mida tähendab sinu jaoks turvalisus?

Turvalisus on heas mõttes ennustatavus: tean, mida võin oodata teistelt inimestelt ja keskkonnast, kus olen. Seda nii õigusliku raamistiku kui ka ametivõimude tegevuse puhul. Et suudan ette näha, kuidas keskkond toimib, ja tunnen end tänu sellele kindlalt.

Kui osa linnu masu ajal tänavavalgustuse kustutasid, tekkis mure, kas see ohustab turvalisust. Pime keskkond ei mõju ennustatavalt ja võib-olla sa siis ei lähegi sinna.

Täpselt, sa väldid seda. Tahame ju kõik oma elu võimalikult suurel määral kontrollida. Kui on pime keskkond, kus halbade kavatsustega inimestel on kergem tegutseda, siis sa ei kontrolli keskkonda ja väldid seda. Väga tähtis roll on kohalikel kogukondadel. Inimese turvalisusest moodustab suure osa tema kohalik elukeskkond ja selle ennustatavus, alates elektrivarustusest ja lõpetades planeeringutega. Nõmmel elades eeldan, et järgmisel hetkel ei ehitata kõrvalkrundile 30-korruselist paneelmaja. Sellised asjad on olulised. Ka väiksed muutused võivad inimestele tohutult stressi tekitada.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare