Võidusamba lihvitud versioonis voolab vesi

 (258)

Võidusamba lihvitud versioonis voolab vesi
,

Vabadussõja võidusamba autorid on nõuandjad kuulda võttes teinud esialgses võidutöös teatavaid muudatusi, mille tulemusena on rajatav monument muutunud lühemaks ja sihvakamaks ning peaks asjaosaliste hinnangul ümbritsevasse paremini sobituma.

"Sammas on nüüd lühem ja sihvakam," ütles Päevaleht Online`ile võidutöö autoreid muudatuste tegemisel nõustanud kunstnik Jüri Arrak.

"Kui algsel ideekavandil oli samba pikkuseks 28 meetrit, siis nüüd oleme sammast meetri kaupa analüüsides jõudnud sobivaima kõrguseni, milleks on 24 meetrit," ütles Päevaleht Online`ile võidusamba üks autoritest Rainer Sternfeld.
Sterfeldi sõnul oleks ideaalkõrgus olnud 26 meetrit, kuid linnavalitsuse poolt kehtestatud detailplaneering ei luba piirkonda rajada Harjumäel asuvast kõlakojast kõrgemaid hooneid, mille tipp on maapinnast 24 meetri kõrgusel.

"Praegune eskiis ei ole veel lõplik, kuid see on sellele väga lähedal," ütles Sterfeld, kelle sõnul tuleb enne eskiisi lõplikku kinnitamist oodata ära arheoloogide poolt tehtavad pinnaseuuringud.

Sternfeldi sõnul on nende tegevust nõustavate ekspertide arv muljetavaldav, alates maastikuarhitektidest kuni materjalispetsialistideni.

"Meile on nõu andnud ka Mart Kalm ja Jüri Arrak," lisas Sternfeld.

Vesi peegeldab sammast

Samba taga olev pind ehk pandus saab olema graniidist ning see on Arraku sõnul läinud algversiooniga võrreldes lihtsamaks, kuna on ühekordne.

"Trepistik on läinud suursugusemaks. Samba laiuselt voolab mööda trepiastmeid alla vesi, mis läheb lõpuks maa sisse ja on ringluses," sõnas Arrak ühe peamise muudatuse kohta.

Astmeid mööda allavoolava vee näol on Arraku sõnul tegemist justkui samba jätkuga.

"Vesi on väga ilus dekoratiivne element," märgib Arrak.

Arraku sõnul on rajataval võidusambal kolm peamist elementi: horisontaalne pinnas, mis tähistab Eesti maad, vertikaalne sammas, mis sümboliseerib taevast ja vabadust ning dekoratiivse elemendina mööda trepiastmeid voolav vesi.

Astmestikust üks kolmandik saab olema valgustatud ning see mõjub Arraku arvates õhtusel ajal linnapildis väga efektselt.

Arrak näeb astmestiku ühe funktsioonina ka paika, kus inimestel on võimalik koguneda ning soojade ilmadega seal istuda ja jalga puhata.

"Trepiastmed ühendavad monumendi Vabaduse väljakuga ning samba fooniks on ilus künklik Eesti maastik," märgib Arrak, kelle sõnul näeb monumendi praegune versioon välja minimalistlikult auväärne.


Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
70 000€
Tallinn, Korter
161 500€
Tallinn, Korter
115 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
209 000€
Kiili vald, Majaosa
157 000€
Rae vald, Korter
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
179 900€
Tallinn, Korter
166 000€
Tallinn, Suvila
102 900€
Tallinn, Korter

215 000€
Rae vald, Maja
72 000€
Tartu, Korter
169 000€
Saku vald, Majaosa
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare