Võimud on Vitsuti telefonikampaania ees jõuetud

 (111)
Võimud on Vitsuti telefonikampaania ees jõuetud
Toomas VitsutEPL

Tallinna linnaametnik tegi tööajast ja töötelefonil Toomas Vitsutile valimispropagandat, kuid seadusesilm on selle ebaõigluse ees abitu.

Ainus, kes antud juhtumi puhul midagi teha saab, on Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjon, kuid selle volitused lõpevad paraku paari nädala pärast.

Tänane Eesti Päevaleht kirjutas, et Tallinna linnavolikogu kantselei välissuhete nõunik Riina Altpere helistas maksumaksja kulul tallinlastele, küsis nende valimiseelistusi ja pakkus välja, et võib neile saata Keskerakonna infomaterjale. Ametnik võttis propagandakõnesid linnavolikogu esimehe ja keskerakondlase Toomas Vitsuti palvel. „Antud juhtum on taunimisväärt ja kulud tuleb sellelt isikult välja mõista, kui ta ei soovi neid vabatahtlikult hüvitada,“ ütles Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjoni esimees Nikolai Stelmach (IRL) Eesti Päevalehele.

Eesti Päevaleht palus kommentaari ka Toomas Vitsutilt endalt, kuid artikli ilmumise ajaks polnud ta veel ajalehe küsimustele vastanud.

Ametnik eksis avaliku teenistuse seaduse vastu

Avaliku teenistuse seaduse eetikakoodeks sätestab, et ametnik peab oma tegevustes olema poliitiliselt erapooletu ning seega on Riina Altpere töötelefonilt erakonna huvides helistades seadust rikkunud. „Kavatsen selles asjas kindlasti esitada järelepärimise,“ ütles Stelmach ja lubas teema tõstatada ka linnavolikogus.

Samal teemal:

Paraku võivad linnavolikogu revisjonikomisjoni käed selles küsimuses lühikeseks jääda, sest praegu ametisoleva revisjonikomisjoni mandaat lõpeb valimiste päeval ehk juba 18. oktoobril.

Politsei ega valimiskomisjon telefonikampaaniasse sekkuda ei saa

Tööajast ja töötelefoniga valimispropagandat tegev ametnik politsei pädevusse ei mahu, kuna praegu kehtib üksnes poliitilise välireklaami keeld ning ametnike kasutamine kihutustöös ei ole valimisseaduse rikkumine. 
"Mis puudutab linnaametniku telefoni ja tööaja otstarbekat kasutamist, siis see on volikogu revisjonikomisjoni hinnata," ütles politseiameti avalike suhete juht Anne Osvet Päevalehele. Nagu eelpool kirjas, võib aga revisjonikomisjonil antud küsimusega tegelemiseks ajast puudu tulla, sest valimised on enne käes.

"Kõikvõimalike valimisalaste süütegude väljaselgitamisega ja nendele hinnangu andmisega tegeleb politsei," leidis aga vabariigi valimiskomisjoni juht Heiki Sibul.  Seegi aga ei pruugi aidata.  "Kõiki olukordi ei saagi muidugi seadusesse kirjutada, seepärast on mõistlik lähtuda heast tavast ja üldkehtivatest eetikanormidest," ütles Sibul. 

Vitsut on maksumaksja raha eest agiteerinud varemgi

2005. aastal kirjutas Eesti Päevaleht, et Toomas Vitsut kasutas valimispropagandaks linnavolikogukantselei ümbrikke ja paberit ning ka läkitas kirjad teele maksumaksja raha eest. Kantselei postitemplit kandes läks toona teele ligi 400 propagandakirja, mille maksumus oli veidi üle 1500 krooni.

Linna revisjonikomisjon esitas ka toona Toomas Vitsutile järelepärimise. "Selle peale lubas ta kulud ise kanda ja ütles, et oli selle unustanud,“ meenutas Nikolai Stelmach.


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare