"Oleme neid raporteid näinud, peame neid uurima," kommenteeris Genfis uudisteagentuurile Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) pressiesindaja Thomas Abraham.

WHO on varem teatanud uue pandeemilise gripiviiruse resistentsusest oseltamvirile ehk ravimitootja Roche'i antiviraalse ravimi Tamiflu vastu, kuid need juhtumid on olnud haruldased.

Kas see võiks olla esimene kord, kui Tamiflu-kindel seagripp inimeselt inimesele levib? Abrahami sõnul pole seda veel lõplikult tõestatud. "Niipalju, kui mina tean, on olnud selliseid kahtlusi, kuid seda pole kunagi kindlalt tõestatud," ütles Abraham.

Praeguseks on seagripp nõudnud WHO andmetel vähemalt 6770 inimese elu üle kogu maailma. Suurem jagu inimesi põeb selle läbi kergelt.

Norras avastati möödunud nädalal neljalt patsiendilt uue gripi H1N1 muteerunud viirusetüvi, mille kohta on kahtlus, et see võib põhjustada rängemaid sümptomeid kui teised tüved. Ka seda kahtlust WHO parasjagu uurib. Sarnaseid mutatsioone on Abrahami sõnul aprillist saati avastatud Brasiilias, Hiinas, Jaapanis, Mehhikos, Ukrainas ja USA-s.

Ravida tuleks eelkõige gripi sümptomeid

Uue gripi – nagu ka vanade grippide – põhiline ravi peaks keskenduma gripi sümptomitele. "Nagu igal hooajal, on peamine ravi sümptomaatiline," ütles sotsiaalministeeriumi tervishoiu asekantsler Ivi Normet mõned nädalad tagasi sotsiaalministeeriumi pressikonverentsil.

Pandeemiaga seoses üle maailma palju meedia tähelepanu pälvinud paari suurfirma toodetud antiviraalsed ravimid – sealhulgas Tamiflu –, kuid perearstidele on edastatud juhendid, et nende kasutamine peaks jääma ainult väga raskete juhtumite tarbeks.

Seda eesmärgil, et viirusel ei tekiks ravimi vastu resistentsust, rääkis Normet, kelle sõnul on ette tulnud, et perearst kirjutab ravimi välja patsiendi tungival nõudmisel.

Neli kõige tõhusamat nippi gripi vastu

1. Pese tihti käsi –
see kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Iga kätepesu kestku vähemalt 20 sekundit. Just kätele jääb kõige rohkem viiruseid ja sealt satuvad need edasi sinu organismi või teistele inimestele.

2. Aevastades või köhides kata nina ja suu varruka või ühekordse taskurätikuga –
sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber. Pärast kasutamist viska taskurätik kohe prügikasti. Ära köhi ega aevasta peopessa, sest nii satuvad viirused otse kätele ja levivad sealt edasi teistele.

3. Võimalusel hoidu haigetest vähemalt ühe meetri kaugusele –
nii ei levi viirused sinuni. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks. Samuti ära kätle, kallista ega musita haige või haiguskahtlusega inimesega.

Haigena püsi kodus –
nõnda ei nakata sa teisi ja saad ise kiiremini terveks. Kui vähegi võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju.

Järgida tasub ka neid nõuandeid

1. Esimeste gripinähtude tekkimisel helista oma perearstile –
tema oskab sind kõige paremini nõustada ja vajadusel soovitada õigeid vahendeid gripinähtude leevendamiseks.

2. Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist –
nii hoiad viirused endast eemal. Viirused levivad väga kergesti, kui puudutad pisikutega saastunud esemeid või erinevaid pindasid ning seejärel oma silmi, nina või suud.

3. Tuuluta sageli töö- ja eluruume –
nii saad siseruumides paljudest haigustekitajatest lahti.

4. Ela tervislikult –
see hoiab sinu immuunsussüsteemi tervena. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavas koguses vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

Allikas: tervisekaitseinspektsioon

Infot gripist hoidumise ja uue gripi kohta saab siit