Ylle Rajasaar – looduseusku universaalnaine

 (4)
Ylle Rajasaar – looduseusku universaalnaine
Pille-Riin Pregel

Ylle Rajasaar (34) töötab Eestimaa Looduse Fondis loodushariduse programmijuhina. Ta jätab mulje naisest, kes saab kõigega hakkama. Ylle on liikuv ja energiline ning suure auto roolis ei mõju sugugi abituna. Ta telefon heliseb iga kümne minuti järel ja imekombel on tal ka aega kahe lapse ema olla.

Helilooja Ülo Vinteri Pelgulinnast pärit tütar on töötanud soome ja eesti keele õpetajana, teinud kaastööd ajakirjanikuna ning kultuuriürituste korraldajana. Suurimaks mõjutajaks Ylle loodusnaiseks saamise teel on tema kodune taust. Suved veetis ta alati maal vanavanemate juures metsas ja mere ääres.

Loodusele töötamine annab vaimutoitu

Kõigil hetkedel, mil rutiin kipub meeli ummistama, püüab Ylle loodusesse põgeneda – mere äärde oma kivile istuma või kallisse metsatukka vaikima. Ta vajab sisekaemuslikku suhet iseendaga. Puu ja kivi käest võib paluda kaitset, loodus on ka lõppematu inspiratsiooniallikas. Tavaliselt tuleb ta tagasi mõne lauluga. “See on sisemine sund, mis paneb kirjutama,” kõneleb helilooja tütar. Sel sügisel on koos Karen Orlauga plaanis ka esimene luulekogu välja anda.

##Ylle pole unustanud oma lapsepõlve tundmusi ja räägib imetlevalt oma laste suhtest loodusega. “Laste kontakt loodusega on iseenesestmõistetav ja tunnetus hoopis teistsugune, sestap ei pea neile paljusid asju üldse oma täiskasvanu seisukohalt seletama. Ma mõistan oma last igati, kui ta ütleb, et mängib linavästrikuga.”

Ylle on oma elus väga palju asju teha püüdnud, et iseendaga kontakti leida. Viis aastat oma elust on ta veetnud meediaagentuuris asju ajades, sel ajal proovinud öölooma elu ööklubides, aga näinud, et see annab küll ilusa elu läikivate ja uute asjadega, aga ei toida, vaid hoopis tühjendab vaimu. “Olin trenditeadlik ja nõme tibi,” arvab Ylle.

Naine on endale loonud ringkaitse sõprade näol, kes on kas loodusfotograafid, bioloogid või mingil muul moel oma loomingu kaudu loodusega seotud. Ta leiab sõpru äratundmise teel – sisemist sädet ja vaimu tunnetades. “Mind on õnnistatud päikeseliste inimestega.”

Loodus toetab ja armastab tingimusteta

Loodususk on Ylle sõnul teadmine, et olenemata keskkonnast on lähedal Elus ja Ehe, mis toetab ja jagab tingimusteta armastust. Loodus tuleb meile vastu ja usub ka meisse.

Loodus on elav, loov ja liikuv, mis aitab meil iseendasse uskuda ja end hästi tunda. Ylle teeb kõik endast oleva selleks, et See jääks püsima.

Kaks aastat tagasi alustas Ylle Tallinnas Eestimaa Looduse Fondi Tallinna loodusmaja taaskäivitamise projektiga. Tänaseks on Tallinnas keskkonnaklass ja Nõmmel väike loodusmaja.

Kodustes tingimustes püüab Ylle samuti keskkonnasõbralikult käituda – sorteerib prügi, teeb komposti, vaatab kriitilise pilguga, mida tarbib, ei viska vanu asju kergekäeliselt minema, vaid jagab hoopis laiali.

30. maist 1. juunini peetakse Ylle eestvedamisel Ööbikuorus juba teine keskkonnafestival. Ühe festivalikorraldaja, Ants Johansoni sõnul on tegemist loodussõprade kokkutulekuga.

See pole siiski pelgalt meelelahutusüritus. Kõigil, kel on midagi keskkonnateemadel öelda, on selleks ka võimalus ja üheskoos püütakse muredele lahendusi leida. Ylle arvates võib seal liiga heasse seltskonda sattuda.

Ylle loodab, et inimesed ei kaota oma usku loodusesse – meid ümbritsevasse toetavasse energiasse, mis koos meiega mõtleb ja hingab.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare