Link kopeeritud!

FAKTIKONTROLL | Kas Helir-Valdor Seederil on Isamaa reitingu petlikkusest rääkides õigus?

 (50)
Isamaa arutas valimislubadusi
Isamaa arutas valimislubadusiFoto: Isamaa

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele erakonna Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi väide sellest, et erakond teeb tavaliselt valimistel parema tulemuse, kui reitingud näitavad.

TSITAAT
Helir-Valdor Seeder ERRile (https://www.err.ee/862688/seeder-me-pole-kaasa-lainud-sotsiaalsete-huvede-enampakkumisega): "Varasemad valimised on näidanud, et meie tegelik toetus on valimispäeval suurem, kui on varem reitingud näidanud."

KONTROLL
Võrdleme reitinguid enne valimisi ja valimistulemusi. Kasutame Kantar Emori reitinguid (https://www.emor.ee/erakondade-toetusreitingud/), kus "ei oska öelda" vastajate protsent on elimineeritud.

2011. aasta viimane reiting enne valimisi: 21%
2011. aasta Riigikogu valimiste tulemus: 20,5%

2015. aasta viimane reiting enne valimisi: 14%
2015. aasta Riigikogu valimiste tulemus: 13,7%

OTSUS

Vale Foto: Sanel Mittal
Samal teemal:

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.