Link kopeeritud!

FAKTIKONTROLL | Kas maksureform põhjustas vaesuse kasvu, nagu väidab Michal?

 (140)
Ränderaamistiku arutelu riigikogus 2
Kristen MichalFoto: Ilmar Saabas

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe väide sellest, justkui põhjustanuks tulumaksureform vaesuse kasvu.

TSITAAT

26. detsembril kirjutas Kristen Michal Eesti Päevalehe arvamusloos: "2017. aastal suurenes praeguse vasakvalitsuse maksueksperimendi tulemusena suhtelises vaesuses elavate inimeste osakaal 22,6 protsendini Eesti elanikkonnast!"


KONTROLL

Me ei sea kahtluse alla fakti vaesuse määrast aastal 2017. Küsimus on selles, kas vaesuse määra ja maksureformi toimumise vahel on põhjuslik seos. Probleem on siin asjaolus, et maksureform jõustus alles 2018. aastal. Raske on ka näha, kuidas saanuks teadmine maksureformi peatsest toimumisest mõjutada vaesuse määra 2017. aastal, seda Michal ei põhjenda.

Suhtelise vaesuse määra tõusu põhjused on Statistikaamet lahti kirjutanud: "Suhtelise vaesuse näitaja tõus tuleneb asjaolust, et varem suhtelise vaesuse piirist veidi kõrgemal olnud elanikkonnarühma sissetulekud tõusid aeglasemas tempos kui suhtelise vaesuse piir ning nii jäid nad 2017. aastal suhtelise vaesuse piirist allapoole."

Samal teemal:

Michal peaks enda väitest tulenevalt tõestama seost just maksureformi ja vaesuse, mitte ainult valitsuse poliitika ja vaesuse vahel.

OTSUS

Vale.

Vale Foto: Ekspress Meedia

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare