Link kopeeritud!

FAKTIKONTROLL | Kas naiste marss oli algselt mõeldud Trumpi-vastasena, nagu väidab Helme?

 (198)
Naiste marss 19.01.2019
Naiste marss 19.01.2019Foto: Andres Putting

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele EKRE esimehe väide sellest, justkui olnuks 2017. aastal toimunud esimene Naiste Marss USA-s Trumpi-vastase kallakuga.

TSITAAT

24. jaanuaril ütles Mart Helme intervjuus Postimehele Naiste Marsi kohta: "Algselt on see olnud Trumpi-vastane naiste marss."

KONTROLL

Vaatame Naiste Marsi kodulehel olevat missiooni ja visiooni sõnastust. Seal seisab muu teksti kõrval: "Naiste Marss Washingtonis saadab meie uuele valitsusele nende esimesel ametisoleku päeval ja kogu maailmale julge sõnumi: naiste õigused on inimõigused."

Marss toimus päev pärast Trumpi ametissevannutamist. USA meedias on laialdaselt kajastatud, kuidas marss sündis päev pärast Trumpi valimist, kui aktivist Theresa Shook postitas Hillary Clintoni toetamisega seotud Facebooki-lehele vastava üleskutse.

OTSUS

Tõsi Foto: Ekspress Meedia
Samal teemal:

PROJEKTIST

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.

Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.