Nobeli preemiate sügissajus potsatas auhinnapuult paras üllatus

 (3)

Nobeli füüsikaauhinna komitee liige Thors Hans Hansson selgitas topoloogia olemust sõõriku, kringli ja saiakese näitel. Topoloogia on matemaatikaharu, mis uurib materjalide selliseid omadusi, mis jäävad muutumatuks, kui objekti deformeeritakse.
Nobeli füüsikaauhinna komitee liige Thors Hans Hansson selgitas topoloogia olemust sõõriku, kringli ja saiakese näitel. Topoloogia on matemaatikaharu, mis uurib materjalide selliseid omadusi, mis jäävad muutumatuks, kui objekti deformeeritakse. Näiteks augud – nende arv jääb samaks olenemata sellest, mis kujusse me materjali (kõnealusel juhul kahe auguga kringli või ühe auguga sõõriku) painutame. Foto: AFP/SCANPIX

Ehkki kevadtalvest saati arvati, et avastatud gravitatsioonilained on kindel Nobeli füüsikaauhinna laureaat, läks hoopis teisiti ja eile said füüsikapreemia kolm Briti teadlast, kes uurisid tahkete kehade ootamatuid käitumisviise. Üleeile anti üle meditsiinipreemia, täna on käes keemiaauhinna kord.

Ka Forte kirjutas veebruaris, et sügisese füüsikaauhinna võib gravitatsioonilained avastanud tiimile reserveerida, ja paljud väärikad väljaanded olid selles veel viimastel päevadel üsna veendunud. Auhinna said aga hoopis kolm Briti teadlast – David Thouless, Duncan Haldane ja Michael Kosterlitz –, kes avastasid tahketel materjalidel ootamatuid käitumisviise ning lõid nende kummaliste omaduste selgitamiseks ka matemaatilise raamistiku.

TTÜ teoreetilise füüsika õppetooli dotsent Vladislav Pustõnski alustab avastuse selgitamist sellest, kuidas eelmise sajandi alguses avastati ülijuhtivus ehk nähtus, mille puhul väga madala temperatuurini jahutatud materjalide takistus vähenes nullini. Eelmise sajandi keskel seletati seda efekti kvantmehaanika vaatepunktist ning ühtlasi olid avastatud ka teised aines esinevad kvantmehaanilised efektid, nagu ülivoolavus ja takistuse hüppeline käitumine. Ent tolleaegsete teooriate järgi ei saanud need efektid ilmneda kahemõõtmelises aines ehk üliõhukeses kiles.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare