Pärast brittide lahkumist nihkub euroliidu keskpunkt Baieri rapsipõllule

 (1)

See sirkel tähistas Euroopa Liidu keskpunkti Rheinland-Pfalzi liidumaal Kleinmaischeidis aastail 2004–2007 pärast Eesti EL-i vastuvõtmist.
See sirkel tähistas Euroopa Liidu keskpunkti Rheinland-Pfalzi liidumaal Kleinmaischeidis aastail 2004–2007 pärast Eesti EL-i vastuvõtmist.Foto: Wikimedia Commons

Kui aga Šotimaa peaks Suurbritanniast lahku lööma, nihkuks keskpunkt senise koha poole tagasi.

Suurbritannia otsus Euroopa Liidust lahkuda toob paljude suuremate peavalude kõrval kaasa ühe olulise nihutamise.

Euroopa keskpunkti on välja arvutatud juba sajandeid. Tavaliselt käib see ikka nii, et keskpunkt satub olema pigem mõõtja koduriigis. Nii on see asunud näiteks Poolas, Saksamaal, Ukrainas, Leedus või koguni Eestis Saaremaal. Jah, Saaremaal Mõnnuste külas arutati 2008. aastal tõsimeeli, et Euroopa keskpunkt asub just seal ja seda peab hakkama tähistama üks uhke vai. Keskpunkti paigutamist mõjutab geograafiliste äärepunktide üle peetav vaidlus. Piki Uurali mäestikku kindlat idapiiri paika panna on peaaegu võimatu. See oleneb ka sellest, kas kaugemaid saari kaasata, ja sellest, kas arvestada ainult maismaad või ka suurt osa Atlandi ookeanist. Niisiis viimast tõde Euroopa keskpunkti kohta ei ole olemas.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0.59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare