Alvar Aalto suurnäitus nüüd Eestis


Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos avati eile Soome arhitektuuri suurkuju Alvar Aalto näitus, mille on koostanud Aalto muuseum Jyväskyläs. Näitust on eksponeeritud mitmel pool Soomes ning väljaspool Soomet saab esimesena seda vaadata Eesti publik.

Arhitektuurimuuseumi direktriss Karin Hallas ütles, et Aalto on soomlastele endiselt oluline ning näituse idee on vaadata tema loomingut uue pilguga ja leida kontakte tänapäevaga.

Alvar Aalto (1898–1976) on Soome funktsionalistliku arhitektuuri rajajaid. Praeguse näituse sõlmpunktideks on Hallase hinnangul Aalto projekteeritud Paimio sanatoorium (1929–1933) ja Villa Mairea (1938-1939). Aalto projekti järgi on tehtud ka Finlandiatalo.

Aalto on kavandanud ka hooneid Eestis (Tallinna Kunstimuuseum, 1936), ainus realiseeritud projekt on Tartus Kreutzwaldi 6 asuv professor August Tammekannu villa (1932), mida rekonstrueerib Aalto Säätiö arhitekt Tapani Mustonen.

Jääb vaid loota, et Tammekannu villast saab uues kuues mitte üks-nes Tartu ja Turu ülikoolide koostöö märk, vaid tõeline arhitektuu-ripärl.

Näitus on avatud 24. jaanuarini, misjärel see läheb edasi Lätti, Leetu ja Ukrainasse.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare