Andrus Vaariku suur unistus, Kafka ja teater tänasest LinnateatrisTäna taasavatakse Linnateatri Põrgulava Elmo Nüganeni uuslavastusega „Meie, kangelased”, kus esimese rolli Nüganeni käe all ja kunagises koduteatris teeb Andrus Vaarik.


„Kuigi koduteatris on ka tore tagasi olla, on asi pigem selles, et ma ei ole varem kunagi Elmo Nüganeni käe all mänginud,” räägib 1992. aastal (mil Elmo Nüganen Laia tänava teatrisse saabus) tollasest Noorsooteatrist Draamateatrisse suundunud Andrus Vaarik. „Eesti ei hiilga just lavastajate rohkuse poolest. See on minu jaoks au töötada suures teatris suurepärase lavastaja käe all.” Vaariku sõnul oli Nüganeni kutse lavastuses kaasa teha ühe suure unistuse täitumine.

Prantslasest kirjaniku Jean-Luc Lagarce’i näidend „Meie, kangelased” toob lavale seltskonna rändnäitlejaid. Näidendi motoks on Franz Kafka „Päeviku” 1910. aasta esimene lause: „Pealtvaatajad tarduvad, kui rong möödub.” Ja nappide ääremärkustega näidend algab lakoonilise remargiga: „Nad tulevad lavalt.” See on näidend teatrist ja teatritegemisest. Publik asjasse ei sekku, kõik toimub näitlejate vahel.

Järjekordset lavastust teatrist endast seletab Vaarik sellega, et teater on oma olemuselt natuke nagu klooster, mille elanikud tunnevad end igapäevases elus veidi kohmetult, ja seetõttu ongi lihtne võtta lavastuse raamiks teater ise. „Aga see on nagu iga teine sotsiaalne mudel, teatrivaatajal võib Shakespeare’i maailma hoopis raskem mõista olla,” usub ta.

Vaarik, kellele Kafka on alati väga meeldinud, leiab, et Lagarce on leidnud hea kompromissi, kuidas raskesti lavastatav Kafka teatrisse tuua. „See julgustab ka Kafka enda tekste lavale tooma,” arvab ta, kuigi endal tal midagi sellist veel plaanis pole.

Vaariku sõnul oli trupil luksuslikult pikk prooviperiood, kolm ja pool kuud, mistõttu nad said asjasse tõsiselt süveneda. „Praeguses majanduskriisi olukorras niimoodi töötada saada on olnud tõeliselt armas,” muigab ta. „Ega mu viimastest suurematest rollidest ei olegi palju möödas, aga kui pidevalt repertuaariteatris ei tööta, siis kipuvad käsitööoskused natuke tuhmuma. Seega on see minu jaoks natuke nagu uuesti sissejuhatav kursus teatrikooli. Ma loodan, et ma ei ole veel päris arengut lõpetanud näitleja.”

Lisaks Vaarikule teevad lavastuse juures külalistena kaasa Peeter Jakobi Rakvere teatrist ja kostüümikunstnik Reet Aus, kes on näitlejate kostüümid loonud teatri varasalvedest.

Esietendus

„Meie, kangelased”

Autor: Jean-Luc Lagarce

•• Lavastaja: Elmo Nüganen

•• Kunstnik: Vladimir Anšon

•• Kostüümid: Reet Aus

•• Muusikaline kujundus: Jaak Jürisson ja Riina Roose

•• Mängivad: Aleksander Eelmaa, Andres Raag, Andero Ermel, Tõnn Lamp, Helene Vannari, Anu Lamp, Epp Eespäev, Piret Kalda, Külli Teetamm, Andrus Vaarik (külalisena), Peeter Jakobi (külalisena)

•• Esietendus 9. mail Tallinna Linnateatri Põrgulaval

Vormistage Eesti Päevalehe soodushinnaga püsimaksetellimus ning nautige Eesti kvaliteetseimat ajakirjandust oma postkastis vaid 30 sendi eest päevas! Vaata siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare