Berlinalel võidutses lõpuks armastusKui mees ei tule karu juurde, siis tuleb karu mehe juurde. Aki Kaurismäki (pildil keskel) korraldas galal omajagu nalja.
Kui mees ei tule karu juurde, siis tuleb karu mehe juurde. Aki Kaurismäki (pildil keskel) korraldas galal omajagu nalja.Foto: TOBIAS SCHWARZ/AFP

Laupäeva õhtul premeeriti 67. Berlinale parimaid. Parima filmi Kuldkaru läks Ungari armastusfilmile.

Parima filmi Kuldkaru läks seekord Ungari filmile „Kehast ja hingest” („On Body and Soul”). Tegemist on väga omamoodi filmiga, mille kerge huumor ja vaikne atmosfäär toob vaatajani õrna ja liigutava armastusloo. Lavastaja Ildikó Enyedi ütles tänukõnes, et soovis teha filmi, mis on lihtne nagu klaas vett, kuid meeskond ei olnud kindel, kas publik sellega kaasa tuleb. „See film on ligipääsetav ainult suuremeelse südamega,” ütles lavastaja. Tuleb välja, et publik tuli selle tundliku filmiga kaasa küll.

Poeetiline ja hingestatud film viib meid lehmade tappamajja, kuhu tuleb tööle uus kvaliteedispetsialist. Noor naine, kellel on suhtlemisprobleeme, tunneb aga sidet seal töötava vanema meesterahvaga. Koletu koha taustal puhkeb õitsele midagi ilusat. Filmi on unenägude kaudu pikitud kerget esoteerikat ja muinasjutulist maailma. Armastuslugu sümboliseerivad filmis peategelaste unenäod, kus nad on hirved, kes kompavad teineteise lähedust külmas metsas. Nii on sisse toodud ka unenäolist aspekti. Võitjate pressikonverentsil ütles Enyedi, et teda inspireeris filmi tegema tõsiasi, et enamikus inimestes peitub palju enamat, kui nad teistele näitavad. Inimesed sulgevad ja piiravad ennast ning elavad oma turvalises mullis. „Selleks et tõeliselt elada, tuleb riskida.”

Kuigi film oli hea ja meeldejääva stiiliga, tuli selle võit mulle kerge üllatusena. Pean tunnistama, et hoidsin pöialt meie põhjanaabritele, aga kui Aki Kaurismäkile läks parima lavastaja auhind, oli selge, et parima filmi preemiat ei tule. Kaurismäkile auhinda üle andma valmistunud rahvusvahelise žürii liige Dora Bouchoucha Fourati ütles, et selleks peab olema tõeline artist, et meid poliitiliselt liigutada. „Kellelgi ei ole temasugust keelt, see on komöödia, satiir ja tragöödia – kõik ühes,” tutvustas Fourati Kaurismäki filmi. Soome lavastaja jätkas oma humoorikat stiili ega suvatsenud ainsana võitjatest lavale auhinda vastu võtma minna.
Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare