Eesti nõutuimad pillimehed


Toomas Rull, Ain Varts ja Raul Vaigla on keskmise muusikasõbra jaoks trummari, kitarristi ja bassisti sünonüümid. Koosseise, kus need mehed on mänginud, on mitu korda rohkem kui Oliver Kruudal raha. Väike ristküsitlus annab aimu meeste töö- ja elufilosoofiast.


— Pillimees vs bändimees?

— Rull: Hea ja laia silmaringiga muusik on magnetiks kõigile teotahtelistele tegijatele. Kui tahad Eestis ainult muusikuna oma peret üleval pidada, siis ühes bändis mängimine on nonsens.

— Vaigla: Olen mänginud basskitarri üle 20 aasta eri bändides ja koosseisudes. Mina ei ole mingit eraldusjoont tõmmanud selle vahel, millal olen bändimees, millal pillimees. Eks siis kõrvaltvaataja otsustab ise, kellega tegemist.

— Varts: Ilmselt on asi selles, et need, kes mängivad eri bändides, on lihtsalt võimekamad muusikud. Mina küll ei tea sellest eraldusjoonest midagi. Võib-olla on see nooremate muusikute probleem.

— Kuidas saate bändipakkumisi, ootamatuid tööotsi?

— Rull: Üks minu jaoks tundmatu ansambel, kes oli juhuslikult Eestis ilma trummarita, otsis kiirelt üheks õhtuks trummarit, kes tunneks Creedence Clearwater Revivali loomingut. Kui tunned selle bändi lugusid, siis pole ju suurt muret. Sai nad välja aidatud. Kui midagi sellist Eesti bändiga juhtub, siis tead tele või raadio kaudu vähemalt natuke nende tausta.

— Vaigla: Kuidas ikka satutakse – kutsutakse.

— Varts: Eesti on piisavalt väike riik. Kõik muusikud tunnevad üksteist ja üksteise pillimänguoskust. Kutsutakse hetke parim valik.

— Mis on teie lemmikžanrid?

— Rull: Džäss, rokk. Olen kuulanud võimalikult palju erinevat muusikat just nimelt silmaringi laiendamise ja uuendusliku moodsa muusika pealetungi tõttu. Ainsad stiilid, mis sunnivad mind kiiresti raadiojaama vahetama, on tümps ja kantri.

— Vaigla: Ma ei mõtle juba ammu, mis on mu lemmikžanrid. Head muusikat on nii palju, et jääb ainult otsustada, kas meeldib või mitte.

— Varts: Fusion, popdžäss jne.

— Mis žanre te ei mängiks?

— Rull: See “ei mängiks” on väga suhteline. Töötasu ja töö iseenesest paneb nii mõnedki asjad paika.

— Vaigla: Kindlasti on. Õnneks ma olen ikkagi saanud valida, kellega mängin ja mida.

— Varts: Kantri ei võlu.

— Kattuvad esinemised ja aja jagamine?

— Rull: Vahel jooksed ühelt mängult kiiresti teisele ja siis kiirelt kohe esimesele mängule tagasi. Eks prioriteedid panevad asjad paika. “Kehad” aitavad hädast välja.

— Vaigla: Juhtub ikka, ja kui jõuab jagada, siis jagan. Aega ei saa ju kuidagi venitada.

— Varts: Juhtub paar korda aastas. Aga ega need mängud üle öö tule. Aega tuleb ja saab normaalselt planeerida.

— Kui kiirelt omandad uut repertuaari?

— Rull: Uue repertuaari võib ju noodist ka ära mängida, aga muusika saab tõeliselt omaks alles siis, kui sa ei pea nooti vaatama.

— Vaigla: Sõltub repertuaarist, muusikastiilist jne. On olukordi, kus polegi aega omandada, on vaja kohe mängida. Teinekord läheb jälle kauem aega.

— Varts: Repertuaari omandamine sõltub kava raskusastmest ja pikkusest. Mul on kulunud kolmest kuust kahe tunnini. Proove mulle väga ei meeldi teha, tähtis on kodune töö.

— Mõiste “bändilits”?

— Rull: Kui bändi seisukohalt võtta, siis ütleja jaoks võib vahetuv muusik ju lits olla. Ometigi teab iga pillimees ise väga hästi oma staatust, tõekspidamisi ja sihte.

— Vaigla: Ega bänditegemine ei ole abielu.

— Varts: Ma ei arva sellest mõistest midagi.

Bändid

Toomas Rull on mänginud koosseisudes:

•• Retro, Kontakt, Avicenna, Ruja, U. Lattikase kvintett, Sax-Appeal Band, Psalm 102, Con-Spirito, Basic Concept, House of Games, Five Fingers of Funk, The Sun, Dagö, Rull’s Royce, Ultima Thule, Kiigelaulukuuik, TulliLum, L`Dorado, Deeper Sound, Vind Project jne

Raul Vaigla on mänginud koosseisudes:

•• VSP Projekt, Synopsis, Marju Kuut, Raivo Tafenau Kvintett, Urmas Lattikas, Dagö, Radar, Ultima Thule.

Ain Varts on mänginud koosseisudes:

•• Ruja, Con Spirito, Dave Benton, Propeller, Kala, T-Klaas, Urmas Lattikas, Marju Kuut, Avicenna, Kaseke jne.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare