Stsenaariumi autorid Katri Aaslav-Tepandi ja Tõnu Tepandi on kindlad, et Eesti ajaloo pöördelistest sündmustest tuleb rääkida, ent põhiküsimus on seejuures – kuidas rääkida? „Oluline on minna sündmustesse sisse ning püüda siis toimunut läbi tunnetada ja mõista, mitte aga anda hinnanguid, mis lähtuvad meie tänasest tagantjäreletarkusest. Teatrikunsti vahendid võimaldavad taasluua sündmuste põhjus-tagajärg ahelat, avada tookordsete riigijuhtide motiive. Ajalugu on alati inimese lugu, on inimeste poolt loodud ja läbielatud sündmused,” rõhutab Katri Aaslav-Tepandi, kes on ühtlasi näidendi lavastaja.

Osades on Tõnu Tepandi (president Konstantin Päts), Eero Spriit (ülemjuhataja Johan Laidoner), Jüri Aarma (peaminister Kaarel Eenpalu) ja Katrin Saukas (NKVD ülekuulaja Ivašina). Pärast esietendust mängitakse lavastust veel 17., 21., 22. ja 23. veebruaril, teatas rahvusooper Estonia.

Lavastuse kunstnik on Krista Tool, digitaalgraafika autor on Reili Evart, valguskujundus pärineb Andres Pajumäelt. Lavastaja Katri Aaslav-Tepandi on teinud ka muusikalise kujunduse. Lavastus valmis koostöös riigiarhiivi ja filmiarhiiviga, näidatavad kroonikakaadrid ongi filmiarhiivi fondist.

Lavastuse aluseks on autentsed ajaloolised dokumendid: Eesti riigivolikogu välis- ja riigikaitsekomisjoni protokollid, sündmustesolijate mälestused, päevikud, kirjavahetused, aruanded ning vangistatud Konstantin Pätsi, Johan Laidoneri ja Kaarel Eenpalu NKVD uurimistoimikud 1941-1950. aastaist.