FOTOD | Ilmus fotoraamat Eesti mustlaste elust

 (14)

Dokumentaalfotoraamat „Meie, mustlased” on fotograaf Annika Haasi ja mustlaste ühistöö.

Haas alustas romade pildistamist juba kümme aastat tagasi. „Nägin, et ma ei saa neile piisavalt lähedale. Lastele jagatud väiksed fotoaparaadid aitasid aga ehedat elu näha.” Fotograafi üllatas, et mustlasi siiani Eestis kardetakse ega taheta nendega suhelda. „Romad elavad täpselt samasugust elu nagu meie. Nad on soe ja üksteist hoidev rahvas, meil on aga tugevalt kinnistunud stereotüübid.” Oma ringkonnas on romad Haasi sõnul avatud, kuid väljastpoolt tulev tõrge on tekitanud tugeva umbusu võõraste vastu. „Ka esitlusele nad väga tulla ei tahtnud... Kuigi eks neil on ka kauge tulla, teen sellepärast ka Valgas eraldi esitluse.”

Haas jätkab romade pildistamist ka edaspidi. „Jalg on juba ukse vahel. Nad ütlevad, et olen rohkem mustlane kui nad ise. Nad kutsuvad mind valgeks mustlannaks, ühele väiksele mustlaspoisile pakuti isegi ristiemaks olemist,” rõõmustas Haas.

Eile esitleti Dokfoto keskuses Telliskivi loomelinnakus dokumentaalfoto raamatut „Meie, mustlased” („We, the Roma”), mille autorid on fotokunstnik Annika Haas ja Eesti romade lapsed üle Eesti. 2015. aastal alanud fotoprojektis osalesid noored romad Valgast, Tartust, Varstust, Maardust, Kohilast, Tapalt, Kallastelt ja Paldiskist. Omaette osa raamatus on ühe mustlasperekonna isiklike fotode arhiiv 1960.–1990. aastaist.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare