Ilmus Oksaneni ja Paju raamat "Kõige taga oli hirm"


Raamatukauplustesse on jõudnud Sofi Oksaneni ja Imbi Paju koostatud raamat „Kõige taga oli hirm”.

Artiklikogumikus „Kõige taga oli hirm” kirjutavad eesti, soome, vene, saksa ja inglise ühiskonnategelased, ajaloo ja inimsusevastaste kuritegude uurijad, ajakirjanikud ja stalinistliku terrori ohvrid Nõukogude Liidu hirmutusvõtete mõjust Eestile, eestlastele ja venelastelegi, teatas Eesti Päevalehe raamatukirjastus.

Seda teevad teiste hulgas President Toomas Hendrik Ilves, Edward Lucas, Iivi Anna Masso, Anne Applebaum, Lauri Mälksoo, Enn Soosaar, Sofi Oksanen, Imbi Paju, Vladimir Bukovski, Aigi Rahi-Tamm, Ivo Juurvee, Jukka Rislakki, Maimu Berg, Igor Kotjuh, Toomas Hiio, Martin Arpo ja Mart Laar. Põhjalikes artiklites analüüsitakse, kuidas Eesti inimesed hirmule ja propagandale ülesehitatud ühiskonnas hakkama said.

Kas Eesti okupeerimine toimus seaduslikult? Miks nõukogude terrori ohvrid ei võinud oma kogemustest avalikult rääkida ja millised mõjud sel olid? Kas KGB-l õnnestus ajalugu enda soovi järgi ümber kirjutada? Kuidas inimesed hirmule ja propagandale üles ehitatud ühiskonnas hakkama said? Üle poole sajandi on meie vanaemad ja vanaisad neid tundeid ja üleelamisi vaka all hoidnud. On aeg sellest rääkima hakata, hirmu põhjustatud probleemid läbi lahata ja leida viis, kuidas elada nõnda, et lämmatatud valu, viha ja raev rahvast ei hävitaks, et inimesed taas üksteist usaldada julgeksid.

Artiklikogumik „Kõige taga oli hirm“ ilmus kõigepealt WSOY kirjastuse väljaandel 2009. aasta märtsis Soomes. Raamatu ilmumine tõi kaasa laiapõhjalise arutelu mitte ainult Eesti, vaid ka Soome ajaloo varjatud ja väheräägitud tahkude üle. Soome suurima päevalehe Helsingin Sanomat ajakirjanikud valisid Oksaneni ja Paju koostatud artiklikogumiku 2009. aastal enim tähelepanu väärinud teaberaamatuks.

Raamatu koostajad Sofi Oksanen ja Imbi Paju on tuntud niihästi mõlemal pool Soome lahte kui ka laial rahvusvahelisel areenil. Sofi Oksanen on on ema poolt eesti päritolu soome kirjanik, kes võitis romaani „Puhastus” eest Finlandia kirjandusauhinna ning pälvis möödunud aastal Postimehe aasta inimese aunimetuse.

Imbi Paju on Eesti-Soome filmitegija ja kirjanik, kes läbi oma loomingu tegeleb Eesti ajaloo analüüsimise ja lahtimõtestamisega. Tema viimane linateos „Soome lahe õed” esilinastus 2009. aasta novembris, käesoleva aasta alguses määrati talle välisministeeriumi kultuuristipendium.


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare