JAAK URMET: Ka mehed tahavad lugeda


Ajakirjade väljaandjad väärtustavad lugejana naist. Poeriiulitel kirendab kümneid ajakirju naisele. Eesti Naine, Stiil, Trend, Anne, Annabella, Tervis, Saladused ja mis kõik veel kirjutavad kuust kuusse just naisele mõeldes teemadel, nagu suhted, seks, pereelu, tervis, kodu, riided, kosmeetika, parfüümid, kokakunst, vaba aeg, portreelood tuntud naistest jm. Selle massi kõrval on mees täiesti ära unustatud.

Mees on siin müütide ohver. Ühe müüdi järgi on mehe ajakirjanduseks “pärani piibrid”. Teise järgi kotivad meest eelkõige autod, sport ja sarimõrvarid. Ma ilmselt ei ole Eestis ainuke mees, kelle autosõiduoskus piirdub autosse istumisega ja turvavöö kinnitamisega ning sellega, kas sõidab või ei sõida. Sporti vaatan parema meelega telekast ja sarimõrvarid on jälgid. Ja rumalus on arvata, et “pärani piibrid” võiks rahuldada mehe lugemistarvet. See on samavõrd ekslik kui arvata, et erootilisi toiminguid kujutav materjal pakub midagi ainult mehele.

Ka meest huvitavad teemad, millest seni on kirjutatud üksnes naisele. Suhted, pereelu, tervis, kodu. Ja seks, mis ei ole lahatud stiilis “sakslastele meeldivad sidumismängud”. Kuid kuni viimase ajani on perioodiline lektüür, mis kirjutaks neil teemadel eeskätt mehele mõeldes, sisuliselt puudunud.

Praegusel hetkel on turg juba vähem lage. Kõrvale jättes järjekordse jõmmi- ja juppikultuuri häälekandja Di, tahaks kiitvalt mainida Eesti Päevalehe välja antavat Meeste Elu… ja vana head Maajat. Meeste Elu, millel väljas juba teine number, on püüdnud tabada just seda, mis mehele on või vähemalt võiks olla oluline ja huvipakkuv. Tervis, peresuhted, mõõdukas kokandus-, moe-, tehnikanurk. Natuke vabast ajast, natuke naistejuttu. Väga sümpaatne. Loodetavasti jätkub ilmumist kauaks.

Maaja on omandanud ootamatult väga unikaalse ilme. Peale piltide, belletristika, kirevate kildude, testi, kuulutuste ja naljanurga leiab sealt vägagi mõttetihedaid ja sisukaid artikleid nii seksist kui meeste ja naiste suhetest üldse. Üldse on Maaja stiil kainelt mehelik ja meeldivalt asjalik. Ja nagu mehele ei jookse mööda külgi maha naisteajakirju sirvida, ei tee paha, kui Maaja pärast läbilugemist lehitseda anda naisele, kes leiab sealt peale muu rubriigi “Naistele”.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare