JAAK URMET: Mõnusad muinaseestlased õllekapa taga

 (1)

“Söömine aitab alati” – see on vaid üks Saaremaa kunstniku Evestuse tarkuseteradest.

Erki Evestus on Saaremaal elav kunstnik, kes armastab maalida värvilisi ja lõbusaid pilte muinaseestlastest. Tema piltidelt vaatavad vastu suurte ninadega muhedad kujud – naised kõik asiselt-argiselt topless, triibuline seelik üll (või lausa riidetult) ja mehed õllekapa taga, viikingimüts peas. Mõnikord teevad need kujud ka mingeid ürgseid toimetusi, nt käivad saunas, ujuvad meres või taovad šamaanitrummi, aga üldiselt, jah, istuvad või seisavad niisama, iidsete aegade elutarkus ja ehe eesti kavalus silmis kilamas.

Kõige parem aeg üldse

Nüüd on neist piltidest saanud raamat. “Evestuse tarkuse raamat ehk illustreeritud pärimus” sisaldab Evestuse pilte, lisades neile autori ja Kivisildniku kahasse kirjutatud sõnalise osa. See viimane kirjeldab piltide juurde sobivas poosivabas võtmes Eesti ajalugu ja eestlaseks olemist. Tegelikult käib ka iga pildi juurde kord vanasõna-mõttetera vormi matkiv, kord lühemat lugu jutustav pealkiri nagu “Tõelisel mehel on alati õlut”, “Saunas saab iga murjan puhtaks”, “Sõdalased teavad vaenlase nõrku kohti täitsa peast”, “Söömine aitab alati”, “Vanal litsil läheb üldiselt kenasti”, “Tõeline naine kaitseb meest ka sõjas”, “Tigu on alati kodus” jne.

Evestuse ja Kivisildniku arusaam eestlastest pole muidugi grammigi nihilistlik, nagu see pole ka õõnsalt hõiskav või kurvalt käsi murdev – eestlased on siin elurõõmus ja oma lihtsate tarkustega väga kenasti hakkama saav seltskond. “Eestlased polnud mingid kamarõngas-ümber-suu-rahvas ega käinud takusärgis ringi, vaid elasid lausa kuningate kombel,” on Erki Evestus ise öelnud (Eesti Naine 2005, nr 1). “Muistne vabadusaeg, kui eestlased elasid oma jumalatega koos, oli kõige parem aeg üldse.” Tema pilte vaadates on seda ka tunda.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare