Kammermuusika noodas napid kalad

 (8)

Fonogrammide najal konstrueerivad noored heliloojad ning vana hea rõõmus Rääts – nii võiks iseloomustada Eesti kammermuusika ülevaatekontserti.

Tugeva isikupära või haarava ideega kammermuusikaloojat praeguste noorte hulgast ei paistnud. Vormimängud asendavad sugestiivsust, sügavutiminekut, hingelisust. Kammermuusika peaks aga olema midagi sellist, mis oma väikese koosseisu intiimsuses inimest otse kõnetab, talle kuidagi korda läheb.

Sisulisest küljest tõusis esile siiski kaks loojat: Tõnu Kõrvits ja Kristjan Kõrver. Kõrvitsa puhul paneb kuulama kõlatämbrite leidlikkus ja professionaalsus, ainuomase impressionistliku kallakuga helikeel, hea vorm ja meeldiv kõlapilt. Kõrvits ei muutu tüütuks – ta oskab oma helitööde vormi ehitada. Paljude kontserdil kõlanud teoste puhul võib hinnata konstruktiivset alget ja leidlikkust, kui see aga muutub vormituks heietamiseks või lõputuks kordamiseks ( ilma sisemise arenguta), hakkab lihtsalt igav. Kristjan Kõrveri “Expansio” tõusis esile jõulisuse ja sisemise energiaga – teos, milles oli kõige rohkem sädet.

Edasi jagunesid noored kaheks: poisid mängisid fonogrammiga, tüdrukud kaeblesid poeetiliselt vormilt visandlikes lugudes. Kõige haaravam oli Toomas Trassi musträstalaulu, linnuteadlase kommentaari ja flöödi trio. Terve esimese tunni oli keskeks kujuks flötist Monika Mattiesen – Olari Eltsi kõrvale kerkinud uus Eesti tänase muusika liider, tänu kellele on flööt noorte heliloojate lemmikinstrumendiks saanud. Nii et kontserdi lõpuks oli kaasaegse muusika flöödi-võttestik lausa peas.

Märt-Matis Lille teose puhul töötas värskendav huumor, milles määrav osa pianist Martti Raide näitlejaandel.

Kuigi idee mitte iga loo järel vaheaega teha tundus õige, oleks pidanud järjestikku esitatud lugude vahele selgemad ja pikemad eristused tegema. Praegu kippus kontserdi esimene osa ennastkordavaks üheks looks muutuma, mis teostele endile sugugi kasuks ei tulnud.

Maestrole kummardusena mõeldud Jaan Räätsa teoste osa oli kokkuvõttes väga vajalik hoopis kontserdile (ja seega ka eesti tänasele muusikale) endale. Tipphetkedeks nakatavat elujanu ja huumorit täis löökpillipala (vaimustav esiettekanne Vambola Krigulilt) ning klaveriduo Ratassepp-Mikalai kujunditäpne ja pingestatud interpretatsioon.

Küsimusi tekitas vanameistrite Pärdi ja Ojakääru teoste kaasamine. Mõlemal heliloojal on valdav enamus loomingust kaugelt kõrgemal tasemel kui kuuldud näited. Kas olid need mõeldud näitamaks, et ega varasem eesti muusika parem polnud?

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
157 000€
Rae vald, Korter
90 000€
Tallinn, Korter
120 000€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
180 000€
Tallinn, Korter
149 900€
Tallinn, Korter
179 900€
Tallinn, Korter
189 000€
Harku vald, Korter
70 000€
Tallinn, Korter
138 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!

208 900€
Tallinn, Korter
153 900€
Tallinn, Korter
174 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare