Kas, keda ja kuidas kõnetab võidusammas

 (13)

Võidusamba ümber puhkenud trall meenutab, et eestlased on osanud monumentidest teha endale viimaste aastate kõige olulisemad liitlased-vaenlased.

Meenutagem Lihulat, meenutagem aprillisündmuseid. Nüüd käib tants ümber võidusamba, mida, tõsi küll, veel ei eksisteeri.

Ons planeeritav võidusammas siis tõesti nii kole? Olgem ausad, kindlasti annaks kõvasti koledama teha, iseasi muidugi, kas see on mingi argument tolle konkreetse samba sünni poolt. Kas ta kõnetab meid kõiki ühteviisi? Ei, kindlasti mitte. On selge, et samba visuaalne pool töötab paraku üsnagi mitmetähenduslikult. Jah, kogu see sümboolika on olnud kasutusel ammu enne natsisimi sündi, nii nagu oli seda ka näiteks svastika. Oleks kõnealune võidusammas üles löödud eelmise sajandi 30-ndatel, oleks kõik korras. Aga seda tahetakse püsti ajada nüüd, 21. sajandil! Fakt, et meie ühel peaväljakul hakkab kõrguma objekt, mis assotsieerub maailma üldsusele peamiselt natsi-sümboolikaga, näitab seda, et enamiku inimeste kollektiivne alateadvus on jäädavalt muutunud ning side Vabadussõja-aegse ja -järgse militaarse ikonograafikaga katkenud.

Imetlevad naba

Sellele kõigele sekundeerib Eestis viimastel aegadel jõudu kogunud trend üritada linnapildist ja üleüldse teadvusest ära kraapida kõiki meie lähimineviku märke. Ajalugu ei saa vastavalt oma suvale ära kustutada: mida rohkem seda teed, seda valusamalt annab ta ennast tunda. Ajad on igaveseks muutunud ja koos nendega nii esteetilised kriteeriumid kui ka eri sümbo-lite tähendus. See, et kõige häälekamad aktivistid tegelevad positiivsete lahenduste otsimise asemel hoopis patriootliku retoorikaga, näitab vaid omaenda naba imetlemist ning tänapäeva Eesti reaalsete probleemide mittetajumist.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
160 000€
Tallinn, Korter
129 500€
Tallinn, Maa
Otse omanikult!
121 990€
Tallinn, Korter
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
229 500€
Tallinn, Korter
134 900€
Tallinn, Korter
179 900€
Tallinn, Korter
149 000€
Tallinn, Korter
70 000€
Tallinn, Korter
83 000€
Tallinn, Korter

98 990€
Tallinn, Korter
131 990€
Tallinn, Korter
153 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare