Kerli Kõiv tahab maalida muinasjutumaailma

 (4)

Los Angeleses karjääri tegev Elvast pärit Kerli Kõiv annab peagi välja oma esimese rahvusvahelise plaadi “Love is Dead”, milleni on teda viinud pikk ja käänuline, kuid elu muutlik tee.

“Alguses ma küll mõtlesin, et issand jumal, kas ma pean McDonald’sisse tööle minema, ma ju ei tulnud selleks Ameerikasse,” räägib Kerli Kõiv ajast, mil ta palgale võtnud plaadifirma neiu seitsmeks kuuks hülgas. See aeg osutus noore laulja jaoks aga kõige produktiivsemaks, sest ta õppis iseseisvaks ja teotahteliseks.

“Ma usun, et kõik, mis juhtub, juhtub põhjusega,” räägib elu ja maailma kaunidust rõhutav Kerli. “Tol ajal ei olnud ma tegelikult veel valmis oma muusikat välja andma.”

Kerli otsus edasi võidelda ning oma muusikat ise teha ja seda MySpace’i kaudu edukalt reklaamida viis selleni, et Island/Def Jam võttis ta oma tiiva alla tagasi.

American dream’ile vastava suhtumise leidis Kerli aga hoopis Rootsist, kus ta pärast 2004. aasta eurolaulul osalemist (looga “Beautiful Inside”, mis tuli Neiokõsõ järel teisele kohale) kaks aastat oma muusika kallal töötas.

“Ma töötasin Rootsis ühe produtsendiga, kes oli hästi hingestatud ja kellest sai minu vaimne õpetaja,” meenutab Kerli aega, kui ta elas rahulikus metsas, kohas, kus kasvatati hobuseid. “Esimene asi, mida ta mulle ütles, oli: sa ei ole mitte keegi. See oli minu egole väga valus ja ma maadlesin selle mõttega tükk aega. Kuni ma sain aru, et kui maailm kaob ja mina kaon ja kui ma ei ole mitte keegi, siis võin ma teha kõike, mida tahan.”

See oli Kerli elus tõeline silmade avanemise aeg – väljatulek pikast depressioonist. Sellest räägib ka tema laul “Butterfly Cry”.

Kerli juulis ilmuv plaat ongi nagu pisikese tabalukuga roosa päevik, mille võti on ette jäetud. Sinna on kogunenud kõik tema viie aasta emotsioonid.

“Mina tahtsin tegelikult plaadile veel rohkem oma emotsioone panna,” vastab Kerli küsimusele, kas pole ebamugav end tervele maailmale avada. “Ma töötasin väga tihedalt ka plaadi kujundajatega. Näiteks plaadi all on altar mu emale koos tema lapsepõlvepildiga. Ning vahelehel on palju pilte, näiteks sünnipäevakaart mu vanaisalt, kus ta esimest korda heaks kiidab, et ma muusikat teen. Ma tahtsin plaadi vahele panna ka kirja ühele inimesele, kes mulle väga palju haiget on teinud, aga plaadifirma arvas, et see on juba liig.”

Kui Kerli salvestas videot plaadi nimiloole “Love Is Dead”, siis astus ta kaamera ette ja kujutles, et laulab ja vaatab silma kõigile neile inimesile, kes talle haiget on teinud.

“Kunsti tehaksegi ju selleks, et sa saaksid inimeste südameid puudutada,” arvab Kerli, kes tahab ka artistina inimesi teenida, neile midagi anda ning inimlikku osa mitte ära . Selleks lasi ta oma parema ehk terekäe peale tätoveerida ladina keeles “inimrassi sõber”, aga vasaku käe peale “jumala teener”, et mäletada, kust ta inspiratsioon tuleb.

Kui ta 16. sünnipäevaks kaela peale väikest hiina hieroglüüfi tätoveerida tahtis, ütles ema, et ta peab enne leidma ja läbi lugema linna kõik raamatud, mis räägivad Hiinast. Kerli ei andnud juba toona alla ning saigi oma tahtmise.

Mai viimasel päeval korraldasid USA emobändi My Chemical Romance fännid Londonis protestimarsi, kus nad kõndisid loosungeid hüüdes ajalehe Daily Mail toimetuse juurde, sest ajaleht süüdistas ansamblit 13-aastase tüdruku, bändi veendunud fänni enesetapus.

Muusika võim

Kerli usub, et muusikal võib nii tugev võim olla küll. “Mul ei ole isegi veel plaat väljas, aga ma saan MySpace’is iga päev kuni sada kirja,” toob Kerli näiteid ka enda muusika jõust.

“Näiteks kirjutas üks noor mulle, et ta on 17-aastane ja sai just teada, et tal on aids, aga kui ta vaatab minu videoblogi, kus ma räägin hästi palju elust ja surmast, siis ta ei karda enam surma, sest ma räägin alati, et surm on transformatsioon.” Ta tunnistab, et ka ühe tema sõbra fänn on end üles poonud, enne aga põrandale bändi laulusõnad kirjutanud.

Kerli, kelle suurim mõjutaja on Björk, tahab panna inimesi elusse uskuma, võttes samal ajal ära ka hirmu surma ees. Ta nimetab seda muinasjutumaailma loomiseks (pigem nõukogude rahvaste muinasjutud kui Disney, peab mainima). “Ma loon oma muusikaga fantaasiamaailma ja selleks pean ma ise olema väga puhas,” usub ta.

Loe veel

Kui ta Los Angeleses rohkem pidudel käima hakkas, nägi ta, et seal toimuv on vastuolus kõigega, millesse tema usub ja mille eest võitleb. “Hollywood ei ole üldse tegelikult nii glamuurne,” purustab Kerli pettekujutelmad. “Siin on küll Hollywood Walk ja palmid, aga kõik ei ole ühtviisi tore. Ma olen käinud ka Hollywood Hillsis rikaste pidudel ning inimesed on ennast täis ja võltsid. Teadmata, kes sa oled, ei saa Hollywoodis elada. 95 protsenti siia tulevatest inimestest läheb allamäge, sest siin on nii palju ahvatlusi, näiteks narkootikumid. Sa pead endaks jääma ja tugev olema.”

Eestist on Kerli ameeriklastele rääkinud kui kohast, kus oli palju piiranguid, kus ei saanud olla sina ise ja kus ei saanud rõõmu tunda. “Tegelikult ma ei räägi Eestist mustades toonides, ma lihtsalt räägin sellest ajast, kui ma olin väike, ja kohast, kus ma üles kasvasin,” põhjendab Kerli. “Sest minusugusele hullule oli väikelinn ja sealsed piirangud tõesti rasked. See on minu elu, aga siinsete inimeste jaoks on see eksootika.”

Kui inimesed Kerlilt Eesti kohta küsima peaks, siis ta kiidab neile loodust ja ilu ning käsib ära käia Lõuna-Eestis, eriti Ööbikuorus.

“Mul on ikka aeg-ajalt igatsus Eesti järele, praegugi inimesed valmistuvad jaanipäevaks… aga mina ei saa tulla,” tunnistab umbes kord aastas kodumaad külastav neiu. Ta lubab, et ühel hetkel tuleb ta kindlasti tagasi, ostab talu saarel, kus keegi ei käi, ning renoveerib elamise täiesti ise.

Sel nädalal aga kolis ta uude koju Argyle’i kunstikommuunis, mille liikmeteta ja igaõhtuste jämmideta ta elada ei suudaks.

Muusikuks saamine

Kerli Kõiv

•• 7. veebruaril 1987. a sündinud Elvast pärit neiu teadis, et tahab laulmisega tegeleda, juba 14-aastaselt. Valetades end aasta vanemaks, läks ta 2002. aastal lauluvõistlusele Fizz Superstaar, mille ka võitis.

•• 2004. aastal osales ta lauluga “Beautiful Inside” Eesti eurolaulul ning tuli teiseks.

•• 2006. aastal osales Rootsi Eurovisioni eelvoorus, kus sai poolfinaalis 7. koha.

•• 2006. aastal kuulis tema demo üks Island Recordsi plaadifirma esindaja, kes tuli teda Rootsi kuulama. Pärast väikest esinemist otsustas ta viia Kerli esinema USA-sse plaadifirma bossile L. A. Reidile, kes kohe Kerli oma artistiks võttis. Kui Kerli Ameerikasse elama asus, teatas plaadifirma aga, et loobub temast, ja neiu pidi seitse kuud ise hakkama saama ning tõestas internetis kuulsust ja populaarsust kogudes, et teda tasub hoida.

•• Tema alternatiivset rokki sisaldav debüütplaat, mille produtsendiks on näiteks Garbage’iga koos töötanud David Maurice, ilmub juuli lõpus ning sellel on ka laul “Beautiful Day”, mille ta kirjutas koos Benji Maddeniga bändist Good Charlotte.

•• Juba on populaarsust kogunud tema lood ja videod “Love Is Dead” ja “Walking on Air”, mida inimesed veebikaamera ees ise ette kannavad ja siis YouTube’i üles riputavad.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare