„Kõnts”. Eksistentsiaalsed küsimused kooritakse lahti mudavannisNO99 uuslavastus pakub vaimset ja füüsilist mudamaadlust. Foto etenduselt
NO99 uuslavastus pakub vaimset ja füüsilist mudamaadlust. Foto etenduseltFoto: Tiit Ojasoo

Teatri NO99 uuslavastus „Kõnts” päästab valla inimeseks olemise varjatud pahupoole.

NO99 on harjunud üllatama ja meie oleme harjunud üllatuma. Kuigi uuslavastuse pealkiri reedab üht-teist kontseptsioonist, ei peta Semperi ja Ojasoo duo meie lootusi. Kuid midagi päris sellist me ka ei oodanud. Liigitaksin lavastuse pigem moodsa kunsti kui klassikalise teatrikunsti alla. Kuigi lavastuses on süžee – algus, keskpaik ja lõpp –, mõjub see siiski improvisatsioonilise performance’ina, mitte dramaturgilise tekstina. Minimalistlik lavakujundus, mis koosneb suuresti mudast või kõntsast, etendus, mis algab enne publiku saabumist, ja vähene kõne, eriti lavastuse alguses, moodustavad meeldiva sümbioosi.

Mudamaadluse areen, kuhu etendusel satume, jätab piisavalt tõlgendusruumi. Üheksa näitlejat on justkui puuris ja võimetud lahkuma, kuigi selles klaustrofoobses ruumis koosolemine on piinarikas. Kõik algab oskamatusest endaga midagi peale hakata. Vaikuses ja igavuses suureneb äng ning esile tulevad ebasündsad tunded: viha, frustratsioon, vägivald, agressiivsus ning sellega segatud seksuaalsus ja füüsiline vajadus teise inimese järele. Need on paljuski tunded, mida me ei taha endale tunnistada. Neis on midagi ürgset ja loomalikku või hoopis inimlikku.

Edasi lugemiseks logi sisse, telli digipakett või osta artikkel
0,59 € Osta artikkel
Tutvu maksevõimalustega >>
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare