Kreatiivmootori irratsionaalid uuel plaadil


Kreatiivmootori irratsionaalid uuel plaadil
Aron Urb

Eksperimentaal-popansamblil Kreatiivmootor valmis Tallinn Music Weeki ajaks teine kauamängiv „Kaleidoskoop”– kirju tervik.

„Kaleidoskoop” on selline imelik plaat, kust võib leida Ruja jälgi ja jõuda neid mööda minnes pseudopopdžässilike või elektrooniliste helimaastike kaudu välja hoopis Untsakate peole. Mis mõlkus plaati tehes meeles, räägivad bändimehed Roomet Jakapi ja Allan Plekksepp.

— Kas Kreatiivmootoril on mingi ideoloogiline lähtepunkt, miks te seda muusikat teete ja miks just nii?

— Allan: Mulle on oluline leida loomingulisusele vaba intuitiivne väljund ning vältida liigset kategooriate ja ideoloogiate kaudu reglementeerimist.

— Mis on avangard? Kuivõrd õigustatuks pead mõiste kasutamist Kreatiivmootori kohta?

— Allan: Tänapäeval ei peeta avangardisti all silmas režiimi­truudust või aktivismi, vaid ettevõtlikkust teha asju, mida teised pole söandanud või viitsinud teha. Näha on.

— „Kaleidoskoobi” puhul torkabki silma läbiv stiililine eklektilisus primitiivsest punkimisest süvaelektroonikani, ka on plaat salvestatud eri kohtades Tallinnast Marrakechini. Olid need teadlikud valikud-otsused või lihtsalt läks nii?

— Allan: Muusikamaitse ja kuulamisharjumus on vahelduselembene. Mis loeb, on muusika kui selline tervikuna ja subjektiivne kontekst, milles ma seda kuulan. Juhus ja muusikavälised asjaolud (suhted, töö, õpingud) kirjutavad elupaiga ette.

— Mis suhe on lüürikaga? Kui olulisel kohal on tekstid Kreatiivmootori loomingus?

— Roomet: Ise usume küll, jah, et laulutekstid on olulised, olgu nad kirjutatud tõsises või koomilises või muus võtmes. Lugeja ja kuulaja on samavõrd autoriteetne tõlgendaja kui kirjapanija.

— Kaasasite „Kaleidoskoobile” ka külalisi. Näiteks id_revi laulja Neeme Lopi ja lack Of Eoinsi kitarristi Madis Järvekülje, kuid mitte ainult. Kuidas need koostööd tekkisid?

— Roomet: Neeme Lopp ja Mihkel Kleis on meid muusikaliselt ja moraalselt toetanud juba esimese demoplaadi valmimisest saadik. Madis Järvekülg sattus plaadile Ö Stuudio kaudu, kus me osa lugudest salvestasime.

— Teine tähelepanek on, et Kreatiivmootori koosseis laieneb järjest. Milline näeb välja loomeprotsess? Kas bändis valitseb anarhia, demokraatia või autokraatia?

— Allan: Esmalt tekivad mul loo ideed, mille saadan üle võrgu teistele liikmetele. Kunagi ei tea täpselt ette, mis sealt välja tuleb. Samas – iga asi ei lähe käiku või ei hakka tööle.

— Lood „Voyageurs” ja „Encounters” on kirjutatud tundmatu autori osalusel. Kes ta on?

— Roomet: Need on kaks sõnaseppa, üks on inimene, berber linnatänaval, ja teine, hmm, ei pruugi üldse olla inimene.

— „Kaleidoskoobi” neljandat lugu „Pilvemõrvad” võiks vabalt esitada ka Alender ja Ruja, Volmer ja Singer-Vinger või Vainola ja Sõpruse Puiestee.  Milline on Kreatiivmootori suhe Eesti roki klassikaga?

— Allan: Kõiki neid olen varem kuulanud üsna palju. Ega see jälgi jätmata pole möödunud. Valdavalt eestikeelsed laulutekstid asetavad asja kohalikku konteksti.

— Millisena näed Kreatiivmootori kohta Eesti muusikamaastikul?

— Allan: Atra ajamas või loogu niitmas pigem mitte, las jääda see pigem muusikute kanda. Võib-olla näeks Kreatiivmootorit oodatud, kuid salapärase kodukäija rollis.

Kes nad on?

Kreatiivmootor

Tegutseb alates 2003 kevadest

Koosseis:

•• Ingrid Aimla (perkussioonid), Harri Altroff (bass, süntesaator), Kaur Garšnek (soolokitarr, elektroonika), Eerik Hanni (visuaalid, elektroonika), Roomet Jakapi (vokaal), Maria Lepik (saksofon), Madis Paalo (trummid), Allan Plekksepp (kitarrid, bass, elektroonika)

Diskograafia:

•• „Irratsionaalne” (2007)

•• „Before you think EP” (Pastor Willardiga, 2008)

•• „Kaleidoskoop” (2010)

Esinemised:

•• ETV „MI” (aprillis)

Internetis

•• netvibes.com/kreatiivmootor

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare