Künnapu ja Maasik – just married

 (1)

Juba mitu päeva on Hobusepea galeriis väljas kahe noore ja vihase arhitektiharidusega mehe August Künnapu ja Arne Maasiku ühisnäitus “Majad ja võsad”.

On teised nii vihased, et kiusu pärast ei näita meile ehitusjooniseid ja pilve-lõhkujate makette, nagu võiks meeste haridusest johtuvalt oodata, vaid otsivad elu mõtet hoopis maalikasti ja fotoaparaadiga raiesmikel ragistades.

August Künnapu neo-naiivsed maalid on hüljanud oma tavapärase inimesekeskse lähenemise. Ei näe me seekord ekstaatiliselt ringitõmblevaid iluvõimlejaid, kiikuvaid kindraleid ega moosinägudega dalmaatslasi. Künnapu laseb meil kaeda hoopis frontaalseid vaateid lihtsatest ja metafüüsilistest majadest.

Kui tavaliselt ei tarvitse Kün-napu maalide puhul rääkida algallikatest ja viidetest, siis seekord võiks esile tuua mehhiko arhitekti Luis Barragani mõju. Künnapu on taaskord suht süü-dimatult värvidega ümber käinud, võimendades oma maalides iseloomulikku traditsioonilist mehhiko stiili ning lihtsate materjalide, selgete joonte ja kaasaegse arhitektuuri segunemist. Isegi nööpsilmne jänese-kõrvadega ja koera füüsisega hobune maja siseõues oleks pärit justkui Barragani lemmikkunstniku Jesus Reyes Ferreira maalilt.

Maasiku loodus on ilmselgelt saanud täisannuse solar radiation’it Künnapu maalide tuumarünnakut meenutavast valgusest. Põhja-Eesti kargetel maastikel lasub vastutusrikas ülesanne jahutada oma minimalismi ja sissepoole pööratud valgusega Künnapu radioaktiivseid maale.

Kadestamisväärselt ausad fotod toovad suisa nostalgiapisara silma, sai ju isegi ennevanasti raske lapsepõlve eest puuvõ-serike alla pakku joostud, et siis maakamaral seliti läbi kuivanud oksapuserike Oskar Lutsu kombel rändavaid pilvi vaadelda.

Maasiku fotod tekitavad allakirjutanul igatahes pikemal silmitsemisel kergeid tasakaaluhäireid ja sentimentaalset soovi okastraadikimpe meenutavasse pusasse sisse kahlata, ikka selleks, et katsuda, kummal rohkem väge ja vastupidavust.

Näitus on avatud 27. oktoobrini.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
155 000€
Tallinn, Korter
160 000€
Tallinn, Korter
90 000€
Tallinn, Korter
102 900€
Tallinn, Korter
166 000€
Tallinn, Suvila
70 000€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
157 000€
Rae vald, Korter
179 900€
Tallinn, Korter
209 000€
Kiili vald, Majaosa

175 000€
Tallinn, Korter
169 000€
Saku vald, Majaosa
195 000€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare