Kust võtab Maps liiklusandmed?

 (1)
Google Maps tunneb Tallinna ühistransporti.
Google Maps tunneb Tallinna ühistransporti.Foto: Hans Lõugas

Google Maps pole ainult populaarne kaarditeenus, vaid pakub ka kuhjaga lisainfot vaatamisväärsustest kuni ühistranspordi- ja liiklusandmeteni.

Aga kust Maps oma värsked liiklusandmed võtab, et teaks kasutajat näiteks ummikutest hoiatada?

Loomulikult neilt, kes on liiklusolusid äsja ise kogenud: kasutajatelt endilt. Nii Androidi kui ka Apple’i nutiseadmed edastavad reaalajas oma füüsilise asukoha andmeid. See valik on vaikimisi sisse lülitatud.

Selle saab ka välja lülitada, aga paljud firmad on väga huvitatud sellest, et sa seda ei teeks – liiklusinfo kogumise kõrval ka näiteks asukohaga seotud reklaamide kuvamiseks.

Sestap kiusavad nad sind ettepanekuga asukohateenused sisse lülitada näiteks iga kord, kui Mapsi avad. Ja paljudel juhtudel jäävadki need aktiivseks, sest inimestel pole meeles neid taas välja lülitada.

Nõnda siis paljud inimesed Google’ile andmeid saadavadki. Tarkvara paneb info kokku ja otsustab selle põhjal, milliseid teavitusi kasutajale liiklusolude kohta saata.

Muidugi võrdleb tarkvara hetkeandmeid ka statistikal põhineva tavapärasega, mis võimaldab hinnata, kas liiklus on parajasti aeglane või liigub normaaltempos. Peale selle kasutatakse infot teistest liiklusäppidest nagu Waze.