Mari Adamson 90


Eile anti Adamson-Ericu muuseumis pidulikult üle emeriitprofessor Mari Adamsoni 90. sünnipäeva puhul preemia parimale tekstiilieriala üliõpilasele Eesti Kunstiakadeemias, kelleks osutus diplomand Reet Sepp. Preemia on asutatud Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Kunstimuuseumi poolt ning selle annab kätte tekstiilikunsti osakonna professor Signe Kivi, kes oli ka Mari Adamsoni üks viimastest üliõpilastest. Muuseumi direktriss Ülle Kruus andis edasi Mari Adamsoni tervitused, kes ise ei saanud tervise tõttu kohal viibida. Mitu põlvkonda tekstiilikunstnikke meenutas liigutavalt oma õpetajat.

Mari Adamsoni aktiivne loometegevus on kestnud ligi 70 aastat. Kõige suuremat tunnustust on pälvinud ta dünaamilise kompositsiooni ja peene materjalitunnetusega monumentaalsed seinavaibad.

Kunstniku loomingut on tutvustatud rohkem kui 300 näitusel ning ta on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi autasusid. 1996. aastal hinnati Mari Adamsoni elutööd Kristjan Raua nimelise preemiaga.

Oluline on ka Mari Adamsoni roll kunstipedagoogina. Aastatel 1944– 1977 töötas ta ERKI-s (praeguses Eesti Kunstiakadeemias), olles peamise aja tekstiili- ja kostüümikateedri juhataja ning aastast 1964 professor. Mari Adamsoni panuseks Eesti kultuurilukku on ka tema suurejooneline kingitus Eesti Kunstimuuseumile (ligi 1000 Adamson-Ericu teost), mis oli aluseks Adamson-Ericu muuseumi loomisele 1983. aastal.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare