Mihhalkov rammestab teist korda päikesega


Mihhalkov rammestab teist korda päikesega
Mihhalkovi uus film on 65-aastase mehe kohta hea tulemus.Kaader Filmist

Nikita Mihhalkovi uus, palju kõmu tekitanud film „Päikesest rammestunud 2” rammestab vaatajat kõige rohkem oma kolmetunnise pikkusega.

Tuleb tunnistada, et Oscari võitnud esimesest versioonist pärit Vene ohvitser Kotov sugereerib oma sõjalooga nüüdki publikut filmi pingsalt vaatama.

Lahti võetuna on Mihhalkovi uudisteoses palju puudusi. Stsenaarium ja dialoog on kesk­pärased. Stseenid väljavenitatult pikad. Loos ja selle detailides pole haisugi tõest.  Näitlejate mäng on segane ja ülepingutatud. Aga andekalt loodud teostes juhtub, et nõrkused võivad pöörduda väärtusteks ja ilmselt nii on läinud ka Mihhalkovi teosega. Aru saamata, kuidas ja mis loogika järgi, loksub paika pildirida, mis on haa­rav ja emotsionaalne. Lavastaja käitub loomingulises plaanis haruldaselt vabalt. Üksteise otsa kuhjatakse erinevaid žanreid, meeleolusid ja teemasid. Seal­juures jääb püsima põhiliin – Kotovi ja tema tütre Nadja (mängib taas tütar Nadežda Mihhalkova) vastastikused otsingud.

Venemaa kalleim film

Mihhalkovi uuest teosest räägitakse kui Venemaa kalleimast. Filmi alla olevat pandud 55 miljonit dollarit. Visuaalsus on tõepoolest võimas. Tegemist on filmikeelega, kus olulist rolli mängib kunstnikutöö. Detailid, panoraamid ja lennukas tegevus on teostatud eeskujulikult. Inim­karakterid mitte nii väga. Lavastaja pole isegi endale näitlejatöös suurt voli andnud.  

Muidugi ei ole Mihhalkovi kunstilised võidud vaieldamatud. Venemaalt kostabki vastukaja, kus pooled laidavad maani maha ja ülejäänud kiidavad taevani. Selliste filmide koht on teadupärast festivalil ja varsti algaval Cannes’i festivalil vaagitaksegi uue Vene filmi väärtusi.

Minevikust erutuv Venemaa on aga jälle järjekordse sõja lõpu aastapäeva puhul ärevil ja sellesse sipelgapessa ongi rahvakunstnik Mihhalkov oma teose suunanud. Ning osutunud jälle võidumeheks. Hea tulemus 65-aastase mehe kohta. Ja ega kolmetunnise epopöaga saanud ohvitser Kotovi rännakud veel läbi. Sügisel on oodata teost nimega „Päikesest rammestunud 3”.

Päikesest rammestunud 2

23. aprillist Tallinnas Coca-Cola Plazas ja Narvas Astris

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare