Moskvas avaldati esmakordselt šolohhovi "Vaikse Doni" käsikirjad

 (1)

Moskva kirjastus Golos avaldas esmakordselt Mihhail šolohhovi maailmakuulsa roomaani "Vaikne Don" käsikirjad.

Kolm tundmatut peatükki ning epopöa nelja osa mustandid on võetud šolohhovi uurija, kirjanik Lev Kolodnõi raamatusse "Kuidas ma leidsin "Vaikse Doni"".

"Vaikse Doni" mustandite puudumine oli üks peamisi argumente, mida esitasid uurijad, kes kahtlesid šolohhovi autorluses ning süüdistasid seda kirjanikku plagieerimises.

Seda seisukohta jagas omal ajal ka teine Nobeli kirjanduspreemia venelasest laureaat Aleksandr Solžõnitsõn.

Nagu ütles agentuurile Interfax Venemaa Kirjanike Liidu juhatuse sekretär, kirjastuse Golos direktor Pjotr Aleškin, leiti käsikirjad 1985. aastal Moskvast.

Uurimuse autori Kolodnõi algatusel tehtud ekspertiis NSV Liidu justiitsministeeriumist kinnitas, et käsikiri kuulub šolohhovile. Seda hoiti kirjanik Vassili Kudaševi lese ja tütre juures.

1990. aastast alates teatas Kolodnõi leitud käsikirjadest korduvalt ajakirjandusele. Ta kinkis Maailmakirjanduse Instituudile kserokoopiad romaani avaldamata peatükkidest, mis on dateeritud 1925. aastal.

Mõned koopialeheküljed anti üle ka šolohhovi muuseumile Vešenskaja staniitsas.

Ent 125 lehekülge, ligikaudu viiendiku leitud käsikirjast, õnnestus avaldada alles nüüd.

1999. aastal ostis riik "Vaikse Doni" mustandid Kudaševite järeltulijatelt välja. Need läbisid teistkordse ekspertiisi ning tunnistati originaalideks.

Interfax - Baltic News Service

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare