Noor koreograaf Krõõt Juurak sai imel sabast kinniKoreograaf Krõõt Juurak proovib oma viimases lavastuses uut rolli ja loo jutustamist.

Pean tunnistama, et läksin Krõõt Juuraku uut etendust “Once Upon” vaatama teatud kartusega. Kartsin n-ö tabamata ime sündroomi – välismaal tegutsev ja tunnustatud eesti kunstnik tuleb kodumaale, kus keegi aga nendib: “Ma ei tabanud su mängus imet.” Tundub aga, et imesid sünnib, ka Kanuti Gildi SAAL-i laval, kus Krõõt Juurak mängib väikeste värviliste dinosaurustega.

Juurak vihjab oma lavastuse pealkirjas muinasjutule, “Once Upon” eestikeelse vastega “Elas kord” on nende levinuim algus. Juurak ei ole varem oma töödes eriline lugude jutustaja olnud. Etendunud tükis uurib ta ka ise alles traditsioonilisemaid etenduse elemente, mida ta varem kasutanud ei ole. “Once Upon” on nagu muinasjuturaamatu suvalisest kohast avamine ja lugema hakkamine, siis katkestamine ja uuest kohast alustamine. Segipaisatud loogilisest järjestusest tekib tervikpilt, asjad loksuvad paika ja tekivad tähendused.

Juurak on oma muinasjutu aluseks võtnud levinud süzˇee, kus hädas printsessi asub päästma prints, kelle teele veeretatakse üha uusi takistusi. Kuigi tihti tunduvad olukorrad väljapääsmatud, on alati olemas justkui mingi deus ex machina, mis mure lahendab. Juurak ehitab oma õhulossi puhtast mateeriast, karpidest, topsidest ja muust sellisest ning printsessi asuvad päästma väikesed dinosaurused (ilmselt mõeldud draakonitena).

Muinasjutuline neljas sein

Juurak arutleb, kas tegu on hoopis etenduse teesklemisega, ja toob sellega sisse populaarse metatasandi. Etendamine on samas alati teesklus, selleks ei ole vaja muud kui esinejat, vaatajat ja aegruumi ning etendamise teadvustamist kas esineja, vaataja või mõlema poolt. Selles mõttes on Juurakul püstitatud justkui pseudoprobleem.

Sellega haakuvalt paneb Juurak paika, et ka vaatajad etendavad, nimelt publiku rolli. Juurak paneb publiku proovile kohe alguses. Minuteid vaikselt keset lava seistes katsetab ta tahes-tahtmata publiku reaktsioonidega. Vaikuse tõttu tundub vaatajale, et rollid on ümber pööratud ning esineja vaatleb hoopis teda, iga suurem liigutus või väiksem heli suunab pilgud lavalt temale.

Kuigi Juuraku enda olemusest kiirgab pehmust, on tema tööd pürginud pigem radikaalsuse poole. Sellepärast oli hea meel näha tema avanemist, sest see, mis laval toimub, on lihtsalt öeldes armas.

Juurak kasutab küll ohtralt levinud vastandusi, aga ei tekita konflikte. Lugu rullub kogu oma lihtsuses lahti ning publikul on puslet kokku pannes palju avastamisrõõmu.

Etendub ka Viinis

“Once Upon”

Idee ja esitus: Krõõt Juurak

•• Koostöö: Berno Odo Polzer

•• Valminud prooviperioodide tulemusel Viinis, PAF-is Prantsusmaal ja Tallinnas.

•• Esietendus 12. oktoobril Tallinnas Kanuti Gildi SAAL-is.

•• Esietendub 6. detsembril ka Austrias Dietheater Küntslerhausis Viinis.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare