Priit Pajose lobisevad maalid Vaal-galeriis

 (3)

Teisipäeval avati Vaal-galeriis maalinäitus “Mees metsast”, mille pealkirjas promotakse pigem kunstnikku kui sõnumit.

Loetavasti on Priit Pajos pärit “sumbunud” väikelinnast nimega Türi, mis väidetavalt liigitab ta automaatselt metsarahva esindajaks. Hm, paistab, et “mees metsast”-kuvand on kujunemas trendiks, millega publikule külje alla ujuda.

Pajose tumedatel piltidel on metsa tõepoolest palju ning ka ringisilkavaid tölle, koerakoonlasi ja peninukke. Paljude larhvid meenutavad millegipoolest inimest, kuid üksiti tõdeme, et tegu on inimsuse rajalt eksinud värdide ja ebarditega. Tema maalide kirjeldamiseks võib kasutada gootilikkuse mõistet, et lisada senisele sürrealismi-pitserile midagi täpsustavat, kui tema kimäärid ja vampiirid poleks ometi nii koomilised. Ajuti annab ta looming küll välja plaadiümbrise mõõdu mõnele metal-pundile, ent üldiselt jääb see Tolkieni kääbikute ja Harry Potteri väljapraagitud illustratsioonide tasemele.

Võtab ära, paneb juurde

Sarnaselt viidatud kirjandusteostega on Pajose tee publiku ette sillutatud müütide, nõiduste ja loitsude hämara pilvega. Kristuse kannatuselugu, õhtu-söömaaeg, inglite mandumine deemonlikeks raisakotkasteks, Kaini vennatapp ning veel tuhat pärimust inimkonna ürgpattudest on leidnud Pajoses sõna-ohtra ümberjutustaja.

Ausalt öeldes pole Pajos eriti allikatruu jutuvestja. Võtab midagi ära ja paneb rahumeeli midagi omalt poolt juurde. Paneb paksult, kui vaja, ja värvib mustaks, et kohale jõuaks. Tulemuseks on rammus bulvariromaan piiblitegelaste seiklustest maal ja merel, tulvil verdtarretavaid kohtumisi jõledate superkollidega, kohutavaid moondumisi, salasepitsusi ja intriige, kurbi hukatusi. Ärarebitud tiibade härdakstegev teema kõlab kõikjal. Ei ühtegi õnnelikku pääsemist. Isegi voorust ja süütust kehastav ükssarvik taltsutatakse alandlikuks märaks mingi habetunud matsi majapidamises ning kõikjal asub ruulima karmikäeline keskpärasus. Vist midagi sellist tahab meile öelda Pajose maalide piibellik traagika ja paisutatud žest. Paraku pole ka kunstnik ise suutnud hoiduda odavavõitu lobast vaimu allakäigu ülesmaalimisel. Kahju.

Kingime koos kõigile Eesti vähihaigetele võimaluse elada!
Annetama
157 000€
Rae vald, Korter
243 000€
Tallinn, Majaosa
115 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
126 500€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
209 000€
Kiili vald, Majaosa
179 900€
Tallinn, Korter
72 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
149 000€
Tallinn, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
160 000€
Tallinn, Korter

424 900€
Tallinn, Korter
274 900€
Tallinn, Korter
229 900€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare