Reeli Reinaus kogub rasedate uskumusi

 (20)

Müüdid: levivad internetis noorte naiste vahendusel
Kuidas ennustada, mis sugu laps sünnib, kui arsti juurde minemiseks puudub julgus? Mida tähendab arbuusikujuline kõht? Miks ei tohi rasedusest esimese kolme kuu jooksul rääkida?

Tartu ülikooli rahvaluule magistrant Reeli Reinaus (27) uuris internetifoorumis Perekool levivaid ennustamisviise, uskumusi ja ebausku ning leidis, et üllatavalt palju tänapäevainimesi on siiani esivanemate uskumustes kinni ning eelistab oma muredest rääkida ja ennetele kinnitust otsida pigem anonüümsest foorumist kui erialaarsti juurest.

“Esitatakse ikka tõesti uskumatuid küsimusi,” ütleb Reinaus. Aga kui inimesel on mure ja ta ei julge sellega näiteks arsti poole pöörduda, siis saab ta anonüümselt siiski vastuse inimestelt, kel on olnud samasugune kogemus. Oluline on ka vastuse saamise kiirus, sest kohe, kui on esitatud mingi küsimus või väide, tuleb sellele vastuseks kommentaar. On tõesti olnud ka selliseid juhtumeid, kus ema kirjutab: laps kukkus ja nüüd on uimane, mis edasi teha? Aga selle peale, et helistada kiirabisse või perearstile, ta vist ei tule.”

Foorumile sattus Reinaus üsna juhuslikult. Olles ise hiljuti lapseootel, juhtus ta internetist lugema, kuidas noored naised rääkisid seal oma muredest.

“Kuna see oli ka mulle endale huvitav teema, siis alguses lihtsalt lugesin,” märgib Reinaus. “Hiljem hakkas see mulle juba folkloristina huvi pakkuma, sest seal levivad vanad ja isegi ootamatud müüdid väga elujõulisena. Esialgu olen sealsetest lugudest teinud paar ettekannet, kuid ainest oleks ka põhjalikumaks tööks, sest see on väga kergesti kättesaadav folkloor.”

Tütre sünd röövib naiselt ilu?

Reinaus ütleb, et foorumi populaarsemad teemad on seotud sündiva lapse soo ennustamisega.

“Tüüpiliselt usutakse, et kui raseda kõht on suur ja lai, siis sünnib tüdruk, kui terav ja kitsas, siis poiss,” lisab Reinaus. “Ning poisiga muutub naine ilusamaks, tüdrukuga läheb näost ära. Söökide puhul usutakse, et poisiga sööb naine rohkem soolast ja tüdrukuga magusat.”

Reinaus usub, et selliste arusaamade taga peegeldub inimese omadus püüda märkide abil ennustada või isegi mõjutada enda jaoks olulisi sündmusi.

“Oma rolli mängivad ka vanemad inimesed, kes kannavad ikka vanu uskumusi. Ultraheli on ju viimase aja nähtus. Perekoolis levivad uskumused aga põlvkonna piires, sest vanu inimesi enam ei usuta, kuid nende öeldu ikkagi kummitab ja seega püütaksegi Perekoolis omasuguste seas välja selgitada, kas mingi enne peab paika või mitte.”

Perekooli foorumis levivad ja müütidele toetuvad kommentaarid

Iiveldus

•• Raseduse ajal kuni 14. nädalani oksendasin hommikuti, läksin tõesti suureks ja koledaks. Enda tunne ütles, et tüdruk. Kohe kui rasedusest teada sain, oli tunne, et tuleb tüdruk. Arstid ja sõbrannad ütlesid, et tuleb poiss, seda väitsid nad kõhukuju järgi. Sündis tütar.

Sisetunne

•• Minu ema nägi unes süsimustade juustega tüdrukut, kui ootas esimest tütart, ja tal ei tulnud kordagi tunnet, et poiss tuleb. Ikka tüdrukutunne oli ja tuli ka tüdruk.

Söökide eelistus

•• Tohutu magusaisu oli kogu aeg. Sündis tüdruk.

•• Esimese raseduse ajal ei söönud praktiliselt midagi ja sündis tüdruk. Teise ajal sai ainult soolast söödud ja sündis tüdruk. Kolmanda raseduse esimene pool ainult öökisin, vahepeal sai soolast söödud ja lõpus ainult magusat ja sündis poiss.

Rasedusest teatamine ja lapseasjade muretsemine

•• Mul on asjad ema juures, kuigi ma ise ei usu seda värki, aga millegipärast ei julgenud koju ka tuua, kuigi ema ütles, et võta beebikorv koju. Et kui miskit läheb viltu, siis äkki hakkan ennast süüdistama, et vaat oli mul vaja neid asju koju tassida.

•• Ega ei usu küll, aga olla mingi ütlemine, et V-tähega asju ei tohi valmis osta: s.t vanker, voodi ja vann tuleks muretseda pärast lapse sündi.

•• No see on vist tobe, aga ainuke kord, kui ma vankri enne lapse sündi ära ostsin, oligi õnnetus majas. Muidu ikka ostsin vankri peale sünnitamist. Mul on kolm last nüüd.

Nabanöör

•• Minu ema rääkis alati, et ei tohi käed üleval magada ega midagi üles tõsta. Huvitav, kas see vastab ka tõele? Kui jah, siis mul küll vedas, et seda ei juhtunud, sest magasin tihti käed üle pea.

Vormistage Eesti Päevalehe soodushinnaga püsimaksetellimus ning nautige Eesti kvaliteetseimat ajakirjandust oma postkastis vaid 30 sendi eest päevas! Vaata siit

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare