Riigikogulased ja loomeinimesed võitlevad võidusamba vastu

 (204)
Riigikogulased ja loomeinimesed võitlevad võidusamba vastu
----

Allakirjutanud nõuavad uut konkurssi
Internetis algas täna kell 11 allkirjade kogumine Vabadussõja võidusamba rajamise vastu praeguse kavandi järgi ning esimeste allakirjutanute seas on nii riigikogu liikmeid kui tuntud kunstnikke, arhitekte, näitlejaid, õppejõude, kirjanikke ja rektoreid.

Teiste seas on oma allkirja aadressil www.vabadusesammas.co.ee asuvale pöördumisele andnud riigikogu liikmed Eiki Nestor, Indrek Saar, Jüri Tamm, Mark Soosaar ja Maret Merisaar ning ka parlamendi kultuurikomisjoni esimees Peeter Kreitzberg.

Lisaks on hetkel 120 allakirjutanu seas näiteks TÜ professor Jüri Talvet, kunstnik Aili Vint, kunstiakadeemia professor Anu Juurak ja prorektor Andres Tali, arhitekt Emil Urbel, helilooja Helena Tulve, kirjanik Jaan Kaplinski, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Johannes Saar, Soome Instituudi kultuurisekretär Maimu Berg, EKA professor ja režissöör Priit Pärn, Tallinna ülikooli rektor Rein Raud ning kirjanik Tõnu Õnnepalu.

"Meie, allakirjutanud, ei ole nõus Vabadussõja võidusamba püstitamisega Vabaduse väljakule 2007. aastal valitud konkursi kavandi järgi, mis kujutab endast klaasist obeliski Vabadussõja ristiga," seisab üleskutses.

"Peame seda lahendust ebaprofessionaalseks ning ebaõnnestunuks. Selline monument ei sobi ei motiivi (rist) ega üldlahenduse poolest euroopaliku pealinna esindusväljaku äärde. Küündimatu on kogu monumendi jalami lahendus, mis lõhub ajaloolise Harjumäe terviklikkust. Võidutöö parendamise püüded pole muutnud põhiideed kuidagi paremaks," on vaid mõned näited, mida allakirjutanud kogu projektile ette heidavad.

Pöördumisele allakirjutanud taotlevad "praeguse ebaprofessionaalse ja põhjendamatult kalli lahendusega monumendi püstitamise protsessi peatamist ning loobumist kavatsusest avada see 28. novembril 2008".

Lisaks soovivad nad Vabaduse platsile mitte ainult Vabadussõja monumendi vaid laiema tähendusega Vabaduse monumendi püstitamist ning Vabaduse monumendi lahenduse leidmiseks uue konkursi korraldamist, mille tingimused kooskõlastaks ning parima lahenduse valiks erialaspetsialistidest kompetentne komisjon.

Avalik pöördumine on adresseeritud president Toomas-Hendrik Ilvesele, peaminister Andrus Ansipile ja kaitseminister Jaak Aaviksoole.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare