STEN A. HANKEWITZ: Ajaloo hoiatus puust ette ja punaseks (pruuniks) värvitult

 (10)

Saksa ajaloolase Guido Knoppi raamat annab ülevaate SS-ist ja selle pealikust Himmlerist.

##Kas sellised teosed on vajalikud? Ühene vastus – jah. Guido Knopp kirjeldab oma teoses “SS – ajaloo hoiatus” groteskselt ja naturalistlikult SS-i kuritöid enne Teist maailmasõda ja selle ajal. Kuidas väikesest, Adolf Hitleri ihukaitseks loodud rühmitusest kasvas mitmesaja tuhande pealine terroriorganisatsioon, kes korraldas ja viis täide massimõrvu ning mis muutus 20. sajandi üheks surmatoovaimaks terroriorganisatsiooniks.

Dokumentidele, artiklitele ja teostele tuginev, Saksamaa praeguse aja ühe tunnustatuima ajaloolase raamat kirjeldab, kuidas SS ja SA tapsid 1930-ndate Saksamaal valimatult inimesi, korraldasid võltstõenditega kohtuprotsesse endiste liitlaste üle ning “lõpplahendusena” tapsid ühekokku kuus miljonit juuti ning tuhandeid mustlasi, geisid ja “teisitimõtlejaid”.

Knopp keskendub ka põhjalikult SS-i pealiku Heinrich Himmleri isiku uurimisele. Himmler oli SS-i terroritegude võti – just tema tegi SS-ist selle surmatoova terroriorganisatsiooni. Ajaloolane püüab välja selgitada, kuidas temast ja Himmleri ajuks nimetatud Reinhard Heydrichist kasvasid sellised koletised, nagu ajalugu neid tunneb.

On selge, et selliseid teoseid on vaja. Kui inimesed loevad seda raamatut, saab mingi tagasilöögi ka natsismi kõrgustesse upitamine ja Lihula-sarnaseid monumente, ükskõik kellele, enam ei püstitata. Kes aga siiralt usub, et ühe kuriteoliigi (kommunismi) vastu võitlemine teise kuriteoliigiga on õigustatud, sellele pole muud öelda, kui

et ta on lootusetu.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare