Taavi Kerikmäe – trumpab Eesti muusikud üle


Muusika: popp ja klassika saavad ühes mehes kokku
Taavi Kerikmäe nimi on viimasel ajal pidevalt kostnud. Ja miks ka mitte – mitmekülgne mees on end tõestanud mitmel rindel.

Viimati esines Kerikmäe (29), briti alternatiivjazzi suurkuju, bändi Henry Cow trummariga Chris Cutleriga. Kontsert pälvis ohtralt kiidusõnu: “Eesti kontsertidel mängisime täiesti vaba improvisatsiooni. Seetõttu ei harjutanud me koos kontserdiks ega leppinud ka muusika osas midagi kokku (peale kontserdi umbkaudsete ajapiirangute). Mind tõeliselt huvitavad sedalaadi väljakutsed. Adrenaliin.”

Ta on esinenud kaasaegse muusika festivalidel ja musitseerinud põnevate muusikutega. Laiem üldsus teab Kerikmäed popansamblist Dagö.

Prantsusmaal õppis Kerikmäe kaasaegset klassikalist muusikat, mida Eestis õppida ei saa: “Sealne õpetusstiil on tõesti pisut erinev. Rohkem võetakse muusikat läbi, samas kui meil lihvitakse kuude kaupa sama kava.”

Akadeemilisest haridusest hoolimata on Kerikmäe mitmekülgne: “Naudin ühtviisi osalemist nii NYYD Ensemble’is, Broken Time Orchestras, eksperimentaalsetes improprojektides kui ka Dagös.” Ta hoidub muusikat stiilide järgi paika panemast: “Mind huvitab väga erinev ja eri funktsioonidega muusika. Arvan, et pelgalt stiilipiirid ei ole “tõsiduse” määrajaks. Eelarvamuste tõttu võib olulisest kogemusest ilma jääda.“

Kõige tipuks teeb Kerikmäe EMA-s ja Viljandi kultuuriakadeemias kaasaegse muusika mängimise kursust. Ta soovib, et üliõpilastel oleks võimalus (kui mitte kohustus) saada aimu praegu kirjutatavast muusikast: “Teine pool on improvisatsioon. Tegelikult lõikan kasu, sest õpin üliõpilastelt palju,” naerab ta lõpuks.

Kerikmäe on töötanud mitme 20. sajandi suure heliloojaga, näiteks Pierre Boulez, Tristan Murail, Louis Andriessen, Gilbert Amy: “Mul on tõesti vedanud, et olen saanud töötada koos mitme tähtsa heliloojaga,” tunnistab ta ise, kuid lisab: “Proovid Bouleziga olid muidugi suhteliselt närvesöövad. Samas suhtub ta interpreeti soojalt ja tähelepanuga. See oli mulle oluline kogemus. Tristan Murail´ga mängisin ansamblis Les Temps Modernes. See ansambel esineb sügisel NYYD festivalil ja kohal on ka Tristan Murail.

Kerikmäe (29) lõpetas EMA pianistina. Magistrikraadi sai ta Lyoni kõrgemast riiklikust muusika ja tantsu konservatooriumist.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare