Veronika Portsmuth sai doktorikraadi kooridirigeerimises

 (4)
Veronika Portsmuth kooriproovis.
Veronika Portsmuth kooriproovis.Foto: Jassu HertsmannEstonia Kontserdisaalis anti eile üle Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpudiplomeid, nende seas doktorikraad (Doctor of Philosophy (Music); PhD) 2011. aasta Noorte Laulupeo kunstilisele juhile Veronika Portsmuthile. Tegemist on esimese eestlasest kooridirigeerimise doktoriga, kes on lõpetanud Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia.

Veronika Portsmuth kirjutas oma doktoriväitekirja teemal "Harmoonia analüüsi rollist võimalike intonatsiooniprobleemide lahendamisel kaasaegses koorimuusikas". Teema omab aina enam aktuaalsemat kõlapinda, kuna heliloojad on avardanud koorimuusika kunstilisi piire, mis nõuab enam analüüsivamat lähenemist ning teose "avamist" klassikalistest põhimõtetest erinevalt.

Töös on esmakordselt tutvustatud uut kaasaegsete komplekssete harmooniate analüüsi meetodit, mille loomisel on saadud ideid nii Paul Hindemithi, Olli Väisälä ja Kerri Kotta muusikateooria-alastest töödest. Töö on märkimist väärt, kuna on esmakordne sellelaadne lähenemine kaasaegse muusika häälestamisele ning üldse esimene sellele probleemile sedalaadi lähenemine ja lahenduse otsimine. 

Portsmuth tegeles süvitsi laialdase problemaatikaga maailma koorimuusikamaastikul, mis võib aidata paremini mõista kaasaegset keerukat koorimuusikat ning innustada ka tagasihoidlikema võimetega koore seda esitama.

Veronika Portsmuth alustas doktoriõpinguid 2007.aasta sügisel ning osa õpiajast sai sooritatud Rootsis, Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias professor Anders Eby juhendamisel. Tema loomingulise osa juhendajaks oli Tõnu Kaljuste (I aastal Toomas Kapten) ja väitekirja juhendajateks dotsent Kerri Kotta ja dotsent Allan Vurma.  

Veronika Portsmuthi edasine plaan on meetodit täiendada ja arendada ning tutvustada seda ka erinevate muusikateaduslike ajakirjade kaudu laiemale kooriüldusele kogu maailmas.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare