Viis sepapoissi näitavad raua tulist ilu


Viis sepapoissi näitavad raua tulist ilu
Urmas Lüüsi lehtmetallist objekt annab tõlgendustele vaba voli. Rene Suurkaev

Kuidas sobib raua nurgelisus ja kalk koredus kõike voolujooneliseks lutsiva disaini valitsetud maailma? Ülihästi, tõestavad viis sepapoissi.

Üle ega ümber ei saa tarbesepisest, mis tähendab näiteks sepistatud kaminakomplekti. Viis kunstiakadeemia sepakunsti tudengit – Nils Hint, Hans-Otto Ojaste, Urmas Lüüs, Fred Truus ja Jan Väster – tõestavad näitusel „Ferri canes”, et raua olemus lubab kaminakomplektist enamat. Nende loomingus on haruldaselt kõrgelennulist oskust mõtestada oma tegevust abstraktselt ning jätta sellest veenev raudne jälg.

Kuigi tegemist on viimase nelja aasta jooksul valminud koolitöödega, hämmastab selline mõtteküpsus (teadmata poiste vanust, võiks nii mõnegi töö autorile pakkuda kaks korda enam). Tegemist on mõttemeistritega, kes seavad idee enamasti vormist ülemaks. Kusjuures vorm on enamasti puhastatud ja monumentaalne – mõõtkava suurendades sobiks mõni neist töödest linnaruumi mitu korda paremini kui infantiilne „Korstnapühkija”.

Issanda rauast koerad

Näituseks valitud kloostri ruumid on väga hämara ja pea harda olemisega, koha eriline aura tekitab vaatajas ajas rändamise tunde. Kuid õnneks on sepapoistel kerge muie suunurgas – materjali raskepärane tõsidus saab juurde doosi nüüdisaegset mängukultuuri. Kusjuures see muie ei ole enamasti irooniline, pigem vallatu. Pillub sädemeid nagu hõõguv raud alasil.

Vembukat käekirja kannab juba näituse plakat, millel kolm seppa poseerivad, mutrivõtmed hambus, ja näituse pealkiri „Ferri canes”, milles, kohaspetsiifikat arvestades, on issanda koertest (domini canes) saanud raudkoerad. Huvitaval kombel võib kahe legendi – issanda ja raudkoerte oma – siduva elemendina näha tuld. Sest ordu asutaja püha Dominicuse ema olevat näinud enne sünnitamist unes, et vast-sündinu kõrval seisab koer, hambus tõrvik, millega ta valgustab maailma. Sepale on antud võime tuld valitseda.

„Ferri canes”

Kunstiakadeemia sepakunsti tudengite näitus

Dominiiklaste kloostri Mauritiuse instituudis, Müürivahe 33

30. juunini iga päev kella 11–16.30

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare