Kui Töölö haiglasse jõuame, on Hernesniemi telefon pikalt hõivatud. Vastuvõtust öeldakse meile samuti: „Me ei saa teda kätte.” Küsimustele, kas kirurgil on parasjagu operatsioon või kus ta kabinet asub, ei osata vastata. Istume kohvikusse ja jääme ootama. Kui möödunud on paarkümmend minutit ja umbes sama palju tuututamisega lõppenud helistamiskatseid, tuleb naisterahvas vastuvõtust ja teatab, et sai teada, kus asub Hernesniemi kabinet – haigla vanema kompleksi viiendal korrusel. Kõlab küll uskumatult, aga maailmakuulsa kirurgi kabinet osutub väikeseks ja pehmelt öeldes tagasihoidlikuks paaritoaliseks ruumiks, kuhu iga inimene tänavalt võib sisse jalutada. Ei ühtegi sekretäri ega turvameest.
Hernesniemi palub meil mõne minuti kõrvalruumis oodata, sest täidab parasjagu Peruust pärit praktikandiga eelseisva India reisi jaoks viisataotlust. „Õudne nuhtlus,” ütleb ta muiates mahuka paberitöö kohta ning annab meile ajaviiteks enda ja kolleegide sulest mõni aasta tagasi ilmunud raamatu neurokirurgia trikkidest. Hernesniemi keerab raamatus õige lehekülje ja ütleb: „Siin on kirjas kogu minu elu, lugege.”

Soomlaslikus eheduses kirjutatud elulugu on põnev. Näiteks nimetab ta oma suurimaks eeskujuks, tänu kellele ta arstiameti valis, perearsti, kes hoolitses 50 aastat tema kodulinna Ruovesi 10 000 elaniku eest. Üksi!
Alustan juttu sellest, kuidas Hernesniemi on tänu mitmele eestlasele tehtud edukale operatsioonile ka üle lahe tuntud. Kirurg katkestab mind poole lause pealt ja teatab: „Ma mäletan Kerdi Läänet, ta oli minu lemmikpatsient. Olen oma karjääri jooksul opereerinud üle 16 000 inimese, aga Kerdit mäletan alati. Kui ta minu juurde toodi, oli ta väga kehvas seisus. Ta oleks nagu koonduslaagrist tulnud. Olles üheksa-aastane, kaalus ta kõigest 15 kilo. Aasta pärast oli ta jälle täiesti normaalne tüdruk – see oli nagu ime,” räägib kirurg õhinal.

Kõigest pikemalt juba homme ilmuvas LP-s!