Looživennad hoiavad varju

 (159)
Paul Himma
Paul HimmaFoto: Karin Kaljuläte

Oma elust vabamüürlasena ega liitumise põhjustest ei soostu keegi otsesõnu rääkima.

Kui siinkirjutaja lavastaja Arne Mikule helistab ja küsib, mis põhjusel ta Tallinnas asuvasse Patria 2 looži kuulub, muidu nii joviaalne ja jutukas mees hetkeks vakatab. „See on isiklik asi. Ma ei soovi sellest kõnelda. Ma ei ole enam regulaarselt looži tegevusest osa võtnud,” Mikk justkui vabandab küsija ees.

Ta lõpetab kõne, soovitades pigem küsida looži Patria 2 kuuluvalt Voldemar Prometilt. Prometit teatakse rohkem EBS Educationi – sellele kuulub EBS-i koolituskeskus – nõukogu liikmena. Ta on hoidnud kätt mitme Eesti mõistes hiigelprojekti pulsil. Tuntuim neist on kunstimuuseum Kumu.
Patria 2 kuuluvad peale Miku ja Prometi ka Tallinna kommunaalameti kauaaegne juht Ain Valdmann ja Tallinna keskkonnaameti endine šeff Tõnu Tuppits.

Suletud suud

Praegune vabamüürlaste suurmeister Anti Oidsalu, mitmest loožist läbi käinud mees, pärib algatuseks siinkirjutaja võimaliku looži kuulumise kohta. „Ei kuulu,” saab ta teada. See annab Oidsalule hoogu juurde väitmaks, et sel juhul ei olevat meil millestki rääkida. Jõuan siiski küsida, et mida täpsemalt tähendab seltsi tegevuse eesmärgiks seatud „ oma liikmete kõrgete moraalsete omaduste väljakujundamine ja selle kaudu inimkonna arengule kaasa aitamine”? Oidsalu: „Meie hoolitseme enda vaimse kasvatuse ja sisemise distsipliini eest. Selle kaudu on võimalik ka inimkonna arengule kaasa aidata,” on ettevõtja veendunud.

Haapsalus asuvasse Rotalia nr 6 looži kuuluv koertekasvataja Koit Latik ei vasta samuti sisuliselt ühelgi küsimusele.

Mati Maanas, 1995. aastast vabamüürlane, täpsemalt Patria 2 looživend, on Eesti evangeelsele luterlikule kirikule kuuluva kinnisvaraettevõtte Kiriku Varahaldus OÜ ainuke juhatuse liige. Maanas kirjutas pisut pikemalt, tänas lahkelt pöördumise eest, kuid tagamaid ei paljastanud.
Eesti Biokeskuse haldusdirektor Ain Laving – Ugandi 4 looži liige – vaikib enda sõnul seetõttu, et kardab paranoilist vihkamist ja rahva rumalust.

„Kahjuks mentaliteet Maarjamaal paigutab meid samasse gruppi Pihkva oblasti äärealadega. Seepärast võib ette kindel olla, et taolise teema käsitlemine pressis ärgitab vaid vaimupimeduse manifestatsiooni ja lausvihkamist. Ei taha selles osaleda,” märgib Laving.

Ka telesaatejuht Indrek Treufeldti on seostatud vabamüürlastega. Treufeldti sõnul on tõsi, et tema kui Tallinna piiskopliku toomkoguduse juhatuse ja nõukogu liikme ümber tiirlevad vabamüürlased, teda on isegi ääri-veeri looživennaks kutsutud, kuid seltsiga liitunud tema ei ole. Tee või tina, ei ole! „Võin, käsi piiblil, vanduda, et mina ei ole vabamüürlane,” rõhutab saatejuht.

Treufeldti juurde on üks koguduse liige tulnud jutuga, et Indrek oleks justkui sobiv kandidaat, sest ta on tõsine ja intelligentne inimene. Temas pole kerglust, kuid seevastu võib ta uhkust tunda laia silmaringi üle. Miks Treufeldt seni looživendade kutsetele vastu on puigelnud? „Mulle ei imponeeri nende äärmiselt hierarhiline ja rituaalne kombestik. Ma olen ilmselt liiga isepäine, et end kellelgi lihtsalt kuhugi seltsi kuulumise nimel tõestama hakata,” lisab Treufeldt. Ta ütleb, et aeg-ajalt, kohtudes enda vanade kolleegidega, tekib tal kahtlusi, kas mitte nemadki ei ole liitunud vabamüürlastega. „Kui inimene hakkab tõsimeelselt rääkima pühast graalist ja templirüütlitest, siis...” muigab saatejuht.

Loe veelVabamüürlased Eestis
Valik Eesti vabamüürlaste seltsi 2008. aasta üldkoosolekul osalenuid:
Urmas Karileet, endine riigikantselei osakonnajuhataja Ain Saarmann, endine majandusminister
Jaak Ratassepp, VM Koolitus
Ants Urvak, Oracle Nederland BV Eesti filiaali juhataja
Paul Himma, Rahvusooper Estonia ja Vene teatri endine juht, pildil
Arne Mikk, lavastaja, Estonia loominguline juht
Anti Oidsalu, endine Estonian Airi ja Pakterminali juht
Ain Laving, Eesti Biokeskuse haldusdirektor
Kristjan Zobel, TÜ taimede evolutsioonilise ökoloogia professor
Toomas Sildmäe, kunagise Hansapanga üks asutaja
Koit Latik, Läänemaa endine metsandusjuht
Andres Kampmann, Oru kooli direktor
Teet Lainevee, Mustamäe haigla endine peaarst
Voldemar Promet, ettevõtja
Mati Maanas, Kiriku Vara­halduse juhataja
Ivar Kallion, Tallinna endine linnapea
Ain Valdmann, Tallinna kommunaalameti juht
Tõnu Tuppits, Tallinna keskkonnaameti endine juht
Arne Kaasik, looduskaitse­tegelane ja loodusfotograaf
Äriregistris nimetatud
vabamüürlased:
Joel Tammeka, endine rallisõitja
Arno Köörna, emeriitprofessor
Raido Rüütel, endine rallisõitja
Aksel Treimann, endine tööstus- ja energeetikaminister
Peeter Tenjes, astrofüüsika professor
Toomas Peek, ärimees ja kaitseliidu meredivisjoni juht
Peep Siimon, ESCO AS-i juhatuse liige

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare