94 osalejat oli selgelt rohkem, kui kirjanike liidu romaanivõistluse elluäratajad oleksid lootnud. Nii-öelda esimesse ešeloni kuulub neljast auhinnatud kirjanikust küll vaid esikohaomanik Armin Kõomägi, ülejäänutest – Märt Laurist, Jim Ashilevist ja Helen Eelrannast – võib rääkida kui lootustandvatest autoritest. Aga eks sama öeldi Karl Ristikivi ja Lilli Prometi kohta. Valik oli siiski päris hea, arvestades, et Peeter Helme, Jan Kaus ja Tiit Aleksejev kui korraldajad ei saanud kandideerida.

Ja et näiteks Andrus Kivirähk, Ene Mihkelson, Mats Traat või ka Indrek Hargla ei hakka ilmselt kunagi selles liigas võistlema ja teistelt võidurõõmu röövima (ega ka võimalikku kaotusekibedust maitsma). Võib nalja teha, et auhinda rahastanud ärimehed harrastasid oligarhide ringkaitset ja lasksid žüriil pärjata üht enda seast, aga metseenidena tegid nad tänuväärse teo.

Eks see kultuurile annetamine haruldane tegevus ole. Tõsi, nagu festivali patroon Teet Kallas tähelepanu juhtis, sai tõsielusaate „Eesti otsib superstaari” võitja 10 000 eurot, kuid romaanivõistluse võitja vaid 4000. Aga järgmine kord peaks pott juba suurem olema.

Kirjandusklassika teatrilaval

Draamateatris on „Romeo ja Julia,” Krahl ja Linnateater teevad filmilavastaja Martti Heldega Volta kvartalis „Vanameest ja merd”, Nukuteater tuleb 14. juunil välja Vahur Kelleri lavastatud „Dorian Gray portreega”. Suve alguse teater kuulub Eestis maailmakirjanduse klassikuile.

Auhind Miss Piggyle

Neljapäeval anti Brooklyni muuseumis üle Sackleri keskuse auhind feministliku mõtte levitamise eest. Tänavune laureaat on nukusarjast „The Muppet Show” tuntud tegelane Miss Piggy. Õnnitlen põrsapreilit, kuigi tegelikult pidanuks preemia minema Eestisse – meie oma Postikana tõestas 1980-ndatel tuhandetele tüdrukutele, et naine võib olla üheaegselt hea ema ja teha edukalt karjääri.