Pärast Sotši olümpiat torisesid pessimistid, et Eesti talispordi olukord ei saa enam hullemaks minna. Optimistid seevastu arvasid, et saab küll, ja neil oli õigus.

Jutt ei käi siinkohal tulemustest, sest laskesuusatajad ja suusatajad said tänavustel MM-idel kirja paremad kohad kui mullu Sotšis. Ent kes? „Vanakesed”, 37-aastane Roland Lessing, Peeter Kümmel ja Aivar Rehemaa ning sportliku keskea ületanud Algo Kärp.

Peamine on aga see, et süsteem laguneb. Laskesuusatajatel pole peatreenerit ega treenerit ja noored sportlased lahkuvad koondisest. Suusatajad nokitsevad igaüks eraldi ja proovivad kuidagiviisi hakkama saada. Kahevõistlejad samuti. Suusahüppajad pole jõudnud MK-punkti lähedussegi. Iluuisutamises on MM-i tasemel alles ainult jäätantsupaar. Kiiruisutaja Saskia Alusalu otsib meeleheitlikult toetajaid, et karjääri jätkata. Jäähoki vindub, mitte ei arene.

Talispordis on seega vähe positiivset: noored laskesuusatajad-medalistid, kelle kolgatatee võib lõppeda samas punktis, kus nende eelkäijatel ehk mitte kuskil, Kelly Sildaru ja amatööridest jääkeeglimängijad.

Põrujad spordijuhte ega riigivalitsejaid ei huvita, sest neile ei korraldata vastuvõtte, kus kõrvalised saaksid särada. Selle asemel et küsida, mida oleks tipputõusuks vaja, vähendatakse hoopis toetusi. Kahjuks näeb Eesti spordisüsteem ette, et kui alal läheb kehvasti, siis tuleb see taguda veelgi sügavamale mutta.

Õnnejumalanna on süüdi?

Võib ju kibedalt kahetseda Ott Tänaku ebaõnne, kuid selle eest paraku punkte ei jagata.

Kolm Tänaku eakaaslast – Mads Østberg, Andreas Mikkelsen ja Elfyn Evans – võitlevad kuningas Sébastien Ogieri seljataga ralli MM-i poodiumikoha pärast. Tänak paraku ei võitle, kuigi peaks olema tollest triost kiirem või vähemalt võrdne.

Üks legendaarne treener ütles kord: kui sa võidad, kiida kõike kõrvalist – tehnikat, abilisi, õnne –, mis aitas sul triumfeerida, ent kaotuse kõrval vaata peeglisse ja analüüsi, mida sina oleksid saanud paremini teha.

Nii ta paraku on. Õnnejumalanna süüdistamine asja paremaks ei muuda.

Bengals annab Hundile võimaluse

Ameerika jalgpalli liiga NFL-i draft’i esimene ring näitas, et Margus Hundi koht Cincinnati Bengalsi äärekaitsjana pole ohus ja ta saab veel vähemalt ühe aasta ennast tõestada.

Bengals otsustas draft’i esimesel päeval tugevdada ründeliini ja valis offensive tackle’isse Cedric Ogbuehi. Ent oluline on, et meeskonna peatreener Marvin Lewis andis teada, et ei kavatse uut meest algaval hooajal platsile saata – kui, siis hädakorras.

Seega jätkab Lewis talle omast liini, andes kollanokkadele aastakese arenemiseks ja küpsemiseks. See omakorda tähendab, et kui Bengals järgmise kuue ringi jooksul ka äärekaitsja valib, siis too Hundilt esialgu mänguaega ei röövi. Aga asjatundjate arvates tuleb eestlasel uuel hooajal tegusid teha, sest vastasel korral lüüakse ta Bengalsist minema.

Elagu Sloveenia korvpall!

Sloveenia korvpallile tuleb taas kiidulaulu laulda. Sel nädalal sai 16 aasta ja kahe kuu vanusest Luka Dončičist noorim mängija, kes Madridi Reali koosseisus väljakul käinud.

Viimasel viiel EM-il ja kahel MM-il on Sloveenia korvpallimeeskond jõudnud kaheksa sekka. Kaks koondislast mängib NBA-s, paar Euroliigas… Pole paha riigi kohta, kus on ainult kaks miljonit elanikku.