Kõik need, kes süüdistavad Afganistanis ja Iraagis sõdimas käinud noori mehi selles, et nad on kergemeelsed ja rahaahned palgasõdurid, võiksid kaaluda, kas nad ise oleksid nõus paari tuhande eurose palga eest seisma iga päev silmitsi ohuga sattuda tule alla või astuda miini peale ja kaotada paremal juhul jalad ning kehvemal juhul elu. Aga miks siis minnakse sõtta? On neid, kes lähevad ennast tõestama, on neid, kelle jaoks ei ole tsiviilelus piisavalt karme väljakutseid, on neid, kelle jaoks on see lihtsalt töö, mida nad kõige paremini teha oskavad. Kaitseministeeriumi algatatud veteranipäev püüab muuta negatiivset suhtumist meie elukutselistesse sõduritesse ja see on ainult tervitatav. Tõsi on, et ilma Eesti nii suure osaluseta välismissioonidel ei oleks USA ja teiste NATO riikide suhtumine meisse nii soe. Ja NATO vihmavarju osatakse praegustel ärevatel aegadel juba hinnata.

• Madisoni seiklused

EKRE noorpoliitiku Jaak Madisoni kohta koorus sel nädalal välja uusi ebameeldivaid üksikasju. Noormees oli Tallinki laeval naiskolleegide kajutitesse pääsemiseks kopeerinud kajutikaar­te ja siis kajutites naisi ahistanud. Kui sellele lisada mobiiltelefoni omastamine ja pehmelt öeldes küsitavad arvamused Natsi-Saksamaa kohta, saab kokku üsna ebameeldiva portree. Sellegipoolest on keskharidusega noormeest peetud piisavalt usaldusväärseks, et ta võiks juhtida riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni. Tõepoolest, komme naisi ahistada ei välista pädevust Euroopa Liidu asjades, aga kas sellise taustaga inimene siiski sobib talle antud positsioonile?

• Mida teha Vahemerel?

Eelmisel aastal jõudis üle Vahemere Euroopasse u 220 000 immigranti ja ainuüksi selle aasta algusest on Itaaliasse, Maltale ja Kreekasse paatidega saabunud veel 36 000 inimest. Euroopa Liidul on valida, kas vaadata pealt, kuidas Itaalia, Malta ja Kreeka immigrantide voo all kokku vajuvad, või hakata selle vältimiseks neid riike solidaarselt aitama. Eesti on siiani sellest väga kaugele jäänud, aga lõputult me ilmselt pead liiva alla peita ei saa.