Sõda pole ajaloos kurb sündmus, vaid vaimustav edulugu, millest kõneldes on kohane ohata: miks küll mina ei elanud neil kaugetel ja hiilgavatel aegadel.

Putini Venemaal kujuneb Teisest maailmasõjast samasugune argiellu tungiv püha muinasjutt, mille „väärilised” soovitakse olla tänapäevalgi. Kui võidukad vanaisad juba kord läksid Berliini, siis peavad seda tegema ka nende Ööhuntideks sirgunud lapselapsed. Pronkssõduri juurde asuvad valvesse isamaasõjaaegset vormi kandvad noorukid. Sõda pole ajaloos kurb sündmus, vaid vaimustav edulugu, millest kõneldes on kohane ohata: miks küll mina ei elanud neil kaugetel ja hiilgavatel aegadel. Olevik on trööstitu, tulevik ebakindel, minevik aga suurejooneline. Loomulikult keskendutakse sellele.

Ma ei imestaks, kui peagi teataks kogu selle müüdiloomega usinalt kaasa sörkiv õigeusu kirik, et kõik Suures Isamaasõjas fašistide käe läbi langenud pääsesid otsejoones paradiisi. Või õigemini Valhallasse, kus nad koos teiste muistsete slaavi sangaritega nüüd lakkamatut pidu peavad. Küll tahaks olla seal koos nendega, mõtleb nii mõnigi nooruk kadedalt ja sõidab Ukrainasse, et korrata esiisade kangelastegusid ja saada õndsaks.